Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
To, co minulo, už nemůžeme změnit. 

Měsíček zahradní a jeho užívání

 

Měsíček je letnička, která zářila i na zahrádkách našich babiček. Jako léčivá část se užívají celé květy nebo jen okvětní lístky. Nejvíce léčivých látek je v oranžových květech, žluté se neužívají. Účinnými látkami jsou především flavonoidní barviva. Hlavní účinek je desinfekční.
Z měsíčku připravujeme čaj, tinktury, olej, mast, obklady, koupel, šťávu, sirup, likér.
Čaj - má protirakovinový účinek, čistí krev, léčí nemoci jater, žaludku i střev. Používá se k výplachu očí, zlepšuje ostrost vidění, léčí oční i ušní záněty, pozitivně ovlivňuje srdce. Čaj z kopřivy, měsíčku a pampelišky detoxikuje organismus.
Tinktura - se připravuje z 60% lihu, měsíček ve skleněné lahvi zalijeme lihem, dáme na 14 dní macerovat na slunce při pokojové teplotě, každý den se protřepe, po 14 dnech se scedí, sušený měsíček se může ještě jednou zalít lihem a stejně postupovat jako v předešlém případě, obě tinktury se pak smíchají. Používá se na obklady pohmožděnin, výronů, svalů a proleženin.
Olej - lahev s měsíčkem naplníme kvalitním slunečnicovým olejem, povaříme ve vodní lázni 15 minut, necháme 14 dní louhovat na sluníčku. Poté olej slijeme, měsíček vyždímáme a uložíme do ledničky v tmavých lahvičkách. Užívá se na vyrážky, popáleniny, rozpraskané prsní bradavky, jizvy, otoky, bércové vředy, hemeroidy, záněty kůže, plísně, prasklé paty.
Mast - do půl kila roztaveného vepřového sádla dáme 2 hrsti měsíčku a necháme přejít varem, necháme 12 hodin "louhovat", poté scedíme a mast dáme do skleniček do lednice. Užívá se stejně jako olej.
Koupel - do studené vody dáme na noc macerovat několik hrstí měsíčku, druhý den zahřejeme k varu a nalijeme do koupele. Pro děti dáváme menší množství. Užívá se při citlivé pokožce, zánětech kůže. Opakujeme 3x týdně.
Šťáva - se získává vylisováním z čerstvých květů nebo se zalije malým množstvím vody sušený květ, nechá se 24 hodin stát a šťáva se vymačká. Užívá se proti bradavicím a svrabu.
Sirup - květy se zalijí studenou vodou, nechají se 24 hodin macerovat, druhý den se 15min mírně povaří s cukrem, až se sirup táhne. Na 1kg šťávy se dává 1,5kg cukru.
Likér - ye šťávy z měsíčku, kterou je popsána výše, lze vyrobit likér. Šťávu přecedíme přes plátno, přidáme citronovou šťávu či kyselinu citronovou, skořici a 10g hřebíčku. Likér má protinádorové účinky.

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..