- AutismusMichal Roškaňuk
- BylinkářstvíIng. Štěpánka Janoutová
- Ergoterapeutická a fyzioterapeutickáZdeňka Faltýnková
- FyzioterapeutickáMgr. Ilona Drábková, DiS
- Mozková příhoda - CMPJan Dohnálek
- Neurologická - CMPMUDr. Václav Lukáš
- O nás dvoukamarádka Janina
- PrávníJUDr. Zuzana Špitálská
- PsychologickáMgr. Radmila Fajtová
- SexuologickáMUDr. Taťána Šrámková, CSc
- SociálníMgr. Magdaléna Kolátorová
- UrologickáMUDr. Martin Sutorý, CSc.
Léčba karpálního tunelu
Dobrý den,
karpální tunel je průchod na přední straně zápěstí mezi kostmi, krytý plochým vazem, kterým prochází nerv a šlachy svalů ruky.
Pokud je přední strana zápěstí často vystavována tlaku, např. při práci na počítači, vaz kryjící karpální tunel zbytní a začne nerv utlačovat, což se projeví změnou funkce nervu. Postižený jedinec pociťuje nepříjemné pocity, které se objevují hlavně v noci. Jedná se o pocit mravenčení či brnění v prstech, postižený může pociťovat i bolest a oslabení svalů ruky.
Tyto nepříjemné vjemy se mohou šířit i na předloktí. Pokud je zahájena včasná léčba, mohou tyto potíže do několika měsíců částečně ustoupit, avšak samotná diagnóza má průběh chronický. Rehabilitace je zaměřena především na léčebnou tělesnou výchovu, tedy protahování a procvičování zápěstí a předloktí. Krom toho využívá fyzikální terapie např. vodoléčbu, magnetoterapii, ultrazvuk. S
oučásti rehabilitace je také instruktáž pacienta o změně životního stylu: méně monotónně prováděných pohybů, vyhněte se opakujícímu se ohýbání a narovnávání zápěstí, mějte zápěstí při práci s nástroji narovnané, A zejména v noci, kdy se nejvíce vyskytují nepříjemné pocity, znehybněte ruku v zápěstí pomocí dlahy.