Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 29.3.2023
svátek má Taťána
zítra Arnošt

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Vždy říkej, co si myslíš, a podlý člověk se ti vyhne.

Tendinitis Achillovy šlachy

 

Dobrý den,

jde o zánět Achillovy šlachy, velké šlachy, která spojuje dva hlavní lýtkové svaly, gastrocnemius a soleus, se zadní stranou patní kosti. Vlivem příliš velkého zatížení, ve vašem případě běhu, se šlacha napíná a je nucena k příliš velké práci.

To vede k jejímu zánětu (tzv. tendinitis) a po čase se může vytvořit vrstva jizevnaté tkáně, která je méně pružná než sama šlacha. Pokud je zanícená Achillova šlacha nadále zatěžována, může se natrhnout nebo prasknout.

Známkou toho je tupá nebo ostrá bolest kdekoli v oblasti zadní strany šlachy, ale většinou v blízkosti paty. Dále je to omezená pružnost kotníku, zarudnutí nebo zahřátí v bolestivé oblasti, uzlík (vyvýšenina tvořená jizevnatou tkání), který je možno nahmatat na šlaše, a praskavý zvuk (tření jizevnaté tkáně a šlachy) při pohybu kotníku. To může být důsledkem nedostatečného protahování lýtek, zvyšování počtu uběhnutých kilometrů příliš rychle nebo jednoduše přetrénování.


V některých případech jsou příčinou nepružné běžecké boty, které vedou ke stočení Achillovy šlachy. Běžci, kteří provádějí přehnanou pronaci (jejich ploska rotuje po dopadu příliš dovnitř) jsou k tendinitis Achillovy šlachy nejvíce náchylní.
Pokud došlo u Vás k tendinitidě, nejlépe určí primář rehabilitace nebo ortoped, přerušte běhání dokud zánět neustoupí.

Nezačínejte znovu s během, dokud nemůžete zvednout prsty u nohy bez bolesti a bolest plně neodezní. Pak přejděte na lehký běh a postupně zvyšujte zátěž. Kvalitní běžecká obuv, vhodný měkký terén pro běh a protažení svalů před a po běhu jsou samozřejmostí. Pokud bolest a příznaky přetrvávají navštivte fyzioterapeuta nebo ortopeda.

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..