Svátky

Příjemnou noc,
dnes je úterý 19.11.2019
svátek má Alžběta
zítra Nikola

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

NEZNÁMÝ AUTOR
Když si myslíš, že bude vše v pohodě, najde se nějaký blb, který se do tebe zamiluje.

Tendinitis Achillovy šlachy

 

Dobrý den,

jde o zánět Achillovy šlachy, velké šlachy, která spojuje dva hlavní lýtkové svaly, gastrocnemius a soleus, se zadní stranou patní kosti. Vlivem příliš velkého zatížení, ve vašem případě běhu, se šlacha napíná a je nucena k příliš velké práci.

To vede k jejímu zánětu (tzv. tendinitis) a po čase se může vytvořit vrstva jizevnaté tkáně, která je méně pružná než sama šlacha. Pokud je zanícená Achillova šlacha nadále zatěžována, může se natrhnout nebo prasknout.

Známkou toho je tupá nebo ostrá bolest kdekoli v oblasti zadní strany šlachy, ale většinou v blízkosti paty. Dále je to omezená pružnost kotníku, zarudnutí nebo zahřátí v bolestivé oblasti, uzlík (vyvýšenina tvořená jizevnatou tkání), který je možno nahmatat na šlaše, a praskavý zvuk (tření jizevnaté tkáně a šlachy) při pohybu kotníku. To může být důsledkem nedostatečného protahování lýtek, zvyšování počtu uběhnutých kilometrů příliš rychle nebo jednoduše přetrénování.


V některých případech jsou příčinou nepružné běžecké boty, které vedou ke stočení Achillovy šlachy. Běžci, kteří provádějí přehnanou pronaci (jejich ploska rotuje po dopadu příliš dovnitř) jsou k tendinitis Achillovy šlachy nejvíce náchylní.
Pokud došlo u Vás k tendinitidě, nejlépe určí primář rehabilitace nebo ortoped, přerušte běhání dokud zánět neustoupí.

Nezačínejte znovu s během, dokud nemůžete zvednout prsty u nohy bez bolesti a bolest plně neodezní. Pak přejděte na lehký běh a postupně zvyšujte zátěž. Kvalitní běžecká obuv, vhodný měkký terén pro běh a protažení svalů před a po běhu jsou samozřejmostí. Pokud bolest a příznaky přetrvávají navštivte fyzioterapeuta nebo ortopeda.

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..