Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 19.11.2019
svátek má Alžběta
zítra Nikola

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GIOVANNI GIACOMO CASANOVA
Žena je jako kniha, a ať dobrá či špatná, musí se nejdříve líbit svým titulním listem. 

Dolní zkřížený syndrom

 

Dobrý den,
bolesti v oblasti bederní páteře jsou velmi časté a jsou způsobeny různými příčinami. Jednou z nich je svalová nerovnováha často označována jako dolní zkřížený syndrom.
Dolním zkříženým syndromem se tedy označuje svalová nerovnováha v oblasti bederní páteře. Proč dolní? Protože se nachází v oblasti pánve a beder (na rozdíl od horního zkříženého syndromu, který se nachází v oblasti krční). Jak jsme uvedla, jednou z příčin bolestí v oblasti bederní páteře bývá často svalová nerovnováha (svalová dysbalance) svalů nacházejících se v oblasti pánve a beder. Některé svaly jsou zkrácené a jiné oslabené.

To zapříčiní nevhodný sklon pánve (pánev se naklání více dopředu) a následně i špatné postavení bederní páteře, dochází ke změnám v postavení obratlů, vyklenutí či dokonce výhřezu meziobratlových plotének a následnému dráždění nervových struktur. To vše zapříčiní bolest, která se může být buď omezena na oblast beder, nebo je provázena vyzařováním (vystřelováním) do dolních končenin. Někdy může dojít dokonce i k hybným poruchám na dolních končetinách nebo k poruchám ohledně funkce svěračů (pacient má v tomto případě potíže s udržením moči, stolice apod.).


Svaly, které jsou obvykle zkrácené: přímý sval stenní, sval bedrokyčlostehenní, vzpřimovač trupu, čtyřhranný sval bederní. Svaly, které jsou obvykle ochablé: přímý břišní sval, velký, střední a malý hýžďový sval.

Pro napravení svalové nerovnováhy ( a odstranění dolního zkříženého syndromu) je tudíž třeba zkrácené svaly protahovat a ochablé svalstvo posilovat.

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..