Svátky

Dobré ráno,
dnes je středa 26.2.2020
svátek má Dorota
zítra Alexandr

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Umění je stromem života. Věda, to je strom smrti.

Dolní zkřížený syndrom

 

Dobrý den,
bolesti v oblasti bederní páteře jsou velmi časté a jsou způsobeny různými příčinami. Jednou z nich je svalová nerovnováha často označována jako dolní zkřížený syndrom.
Dolním zkříženým syndromem se tedy označuje svalová nerovnováha v oblasti bederní páteře. Proč dolní? Protože se nachází v oblasti pánve a beder (na rozdíl od horního zkříženého syndromu, který se nachází v oblasti krční). Jak jsme uvedla, jednou z příčin bolestí v oblasti bederní páteře bývá často svalová nerovnováha (svalová dysbalance) svalů nacházejících se v oblasti pánve a beder. Některé svaly jsou zkrácené a jiné oslabené.

To zapříčiní nevhodný sklon pánve (pánev se naklání více dopředu) a následně i špatné postavení bederní páteře, dochází ke změnám v postavení obratlů, vyklenutí či dokonce výhřezu meziobratlových plotének a následnému dráždění nervových struktur. To vše zapříčiní bolest, která se může být buď omezena na oblast beder, nebo je provázena vyzařováním (vystřelováním) do dolních končenin. Někdy může dojít dokonce i k hybným poruchám na dolních končetinách nebo k poruchám ohledně funkce svěračů (pacient má v tomto případě potíže s udržením moči, stolice apod.).


Svaly, které jsou obvykle zkrácené: přímý sval stenní, sval bedrokyčlostehenní, vzpřimovač trupu, čtyřhranný sval bederní. Svaly, které jsou obvykle ochablé: přímý břišní sval, velký, střední a malý hýžďový sval.

Pro napravení svalové nerovnováhy ( a odstranění dolního zkříženého syndromu) je tudíž třeba zkrácené svaly protahovat a ochablé svalstvo posilovat.

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..