Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je středa 10.8.2022
svátek má Vavřinec
zítra Zuzana

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

F. M. Voltaire
Stojí-li za to něco udělat, mělo se to udělat už včera.

Jednorázové odškodnění pozůstalých

 

Vážená paní,
jako pozůstalá dcera máte nárok na jednorázové odškodnění pozůstalých, které činí ve Vašem případě 240.000,- Kč. Nárok na odškodnění ve výši 240.000,- Kč má každý pozůstalý, který je manželem/manželkou zemřelého, jeho dítětem, rodičem, či další blízkou osobou, která se zemřelým žila v době vzniku události ve společné domácnosti. Nárok na 175.000,- Kč má každý sourozenec zemřelého, při ztrátě dosud nenarozeného počatého dítěte náleží každému rodiči 85.000,- Kč. Pokud je Vás tedy více pozůstalých v uvedené příbuzenské linii, či někdo žil v době úrazu s Vaším otcem ve společné domácnosti, každý může požadovat odškodnění samostatně. Jednorázové částky, které občanský zákoník takto pozůstalým přiznává, jsou kráceny v případě, že zemřelý se svým jednáním podílel na dopravní nehodě. Tato skutečnost by případně mohla vyplynout z výsledků trestního řízení zahájeného proti řidiči dodávky.
Nárok na jednorázové odškodnění je praktické uplatnit přímo u pojišťovny, u které měl viník nehody sjednáno v den nehody pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení.
Vedle jednorázového odškodnění lze dále požadovat náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem, a jsou-li splněny předpoklady, náhradu nákladů na výživu pozůstalým, kterým zemřelý výživu poskytoval nebo byl povinen poskytovat.

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka v Praze
 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..