Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 18.9.2021
svátek má Kryštof
zítra Zita

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MATTHIAS CLAUDIUS
Muž se vyhne tomu, aby miloval každou ženu na potkání, nevyhne se však tomu, aby na každé něco obdivoval. 

Jednorázové odškodnění pozůstalých

 

Vážená paní,
jako pozůstalá dcera máte nárok na jednorázové odškodnění pozůstalých, které činí ve Vašem případě 240.000,- Kč. Nárok na odškodnění ve výši 240.000,- Kč má každý pozůstalý, který je manželem/manželkou zemřelého, jeho dítětem, rodičem, či další blízkou osobou, která se zemřelým žila v době vzniku události ve společné domácnosti. Nárok na 175.000,- Kč má každý sourozenec zemřelého, při ztrátě dosud nenarozeného počatého dítěte náleží každému rodiči 85.000,- Kč. Pokud je Vás tedy více pozůstalých v uvedené příbuzenské linii, či někdo žil v době úrazu s Vaším otcem ve společné domácnosti, každý může požadovat odškodnění samostatně. Jednorázové částky, které občanský zákoník takto pozůstalým přiznává, jsou kráceny v případě, že zemřelý se svým jednáním podílel na dopravní nehodě. Tato skutečnost by případně mohla vyplynout z výsledků trestního řízení zahájeného proti řidiči dodávky.
Nárok na jednorázové odškodnění je praktické uplatnit přímo u pojišťovny, u které měl viník nehody sjednáno v den nehody pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení.
Vedle jednorázového odškodnění lze dále požadovat náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem, a jsou-li splněny předpoklady, náhradu nákladů na výživu pozůstalým, kterým zemřelý výživu poskytoval nebo byl povinen poskytovat.

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka v Praze
 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..