Svátky

Dobrý večer,
dnes je čtvrtek 22.8.2019
svátek má Bohuslav
zítra Sandra

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ARTHUR CHARLES CLARKE
Muži, na rozdíl od žen, mohou myslet na dvě věci zároveň.

Jak se s tím smířit?

Poškození míchy s trvalými následky je událost, která zpravidla od základů změní život jak jej člověk žil před úrazem. Období po úraze je velmi náročné jak fyzicky tak psychicky, a to pro samotného pacienta i pro jeho rodinu. Všichni postupně projdou fázemi šoku, popření reality, hněvu, často i smlouvání s osudem nebo Bohem a smutkem případně depresí.


Poslední fází je smíření se situací, přijetí reality. Vše ovšem neprobíhá tak hladce, lidé většinou neprochází jednou fází za druhou. Spíš si to představte jako řazení v automobilu. Nejdřív se zařadí jednička, dvojka, trojka, třeba i čtyřka, pak je ale v některých místech nutno podřadit, někdy i zastavit a opět rozjíždět od jedničky.

Může se stát, že máte v jednom momentě pocit, že jste se smířil s životem na vozíku a druhý den se prostě vzbudíte nebo se něco nepříjemného přihodí a jste tam, kde jste byl před tím. Není to při tom krok zpátky, je to součást přirozeného procesu adaptace na tak závažnou změnu v životě. Vozíčkáři v řadě výzkumech uvádí, že se jejich kvalita života postupně od úrazu zlepšuje a větší část je se svým životem spokojena.

Existuje totiž řada možností a příležitostí, o kterých člověk na začátku neví, neumí si je představit, jsou pro něj těžko uvěřitelné a/nebo má pocit, že nejsou pro něj. Uvádíte, že jste před úrazem sportoval, studoval a měl partnerku. To je možné i nyní. Řada vozíčkářů se pravidelně věnuje sportu, někteří jezdí i na Paralympiády.

Rekreačně lze provozovat mnohé sporty, dokonce lze i hrát golf a lézt na skály. Ve studiu bych vám doporučovala pokračovat. Existují individuální plány studia, které by pro vás mohly být atraktivní. V případě nemožnosti pokračovat doporučuji zvolit jiný obor studia. Rozšíří to vaše možnosti výběru zaměstnání. I když jste v invalidním důchodu, můžete získat zajímavou práci. Většina vozíčkářů žije v partnerském vztahu a vede aktivní sexuální život. Dnes mají vozíčkáři díky pokrokům medicíny také možnost mít své vlastní děti.

Aktivně se zapojte do komunity ostatních vozíčkářů v blízkosti vašeho bydliště. Nejen že mezi nimi najdete úžasné přátele, ale také se s vámi rádi podělí o vlastní zkušenosti a inspirují vás. Přeji vám, abyste jste našel svoji cestu a aby jste zažil mnoho radostných a šťastných chvil.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..