Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 28.1.2023
svátek má Otýlie
zítra Zdislava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MIGUEL DE CERVANTES y SAAVEDRA
Kdo není otrokem své lásky, není svobodný ve svém životě.

Otázka č.324

Dobrý den Evo,
po přečtení Vašich dvou dotazů musím říci, že je toho objektivně opravdu hodně. Mnoho změn a problémů najednou. Navíc jde o závažné věci.
Myslím, že je velký úspěch, že jste se dala dohromady, zhubla, našla přítele, přestěhovala se do domovského místa a našla si novou práci, i když v jiném oboru. Máte za sebou velké změny. I když jsou změny v našem životě pozitivní, nesou s sebou určitou míru stresu. Velké změny s sebou nesou vyšší míru stresu. Pokud se změn nashromáždí více naráz, třeba v průběhu jednoho roku, může se stát, že vyčerpáme svoje energetické rezervy. Pokud se k tomu ještě přidají závažné problémy, pak není divu, že se cítíte jak fyzicky tak psychicky na konci svých sil.
Z Vašeho dotazu mám silný pocit, že jste na všechno sama. Podepíráte svého přítele, navštěvujete otce, snažíte se přizpůsobit na úkor sebe. Táhnete i břemena, která by měli táhnout ti, kterým patří. Ano, je důležité si pomáhat, ale vše má své meze. Můžete se o někoho opravdu opřít Vy? Kdo pomáhá Vám?
Charakterizujete se jako úzkostná a přecitlivělá. Osobnosti s těmito vlastnostmi často potřebují určitý druh odborné asistence a podpory, byť i jen občas. Zmiňujete, že máte s odbornou asistencí dobré zkušenosti. Zkuste ji tedy opět vyhledat.
Ptáte se na můj názor na situaci v práci, a proto se zaměřím pouze na tento problém. Z toho, co líčíte, to určitým způsobem vypadá na opakující se vzorec. Všichni na cestě zakopáváme o různě velké balvany. Důležitou otázkou zůstává, zda to není příliš často nebo zda se nejedná o balvany, které jsme už jednou překročili, nebo které nemáme zvedat. Nebo zda se nedá jít po jiné cestě. Myslím, že si to uvědomujete, protože se ptáte, zda máte dát znovu výpověď a začít zase někde jinde, abyjste i tam zase dospěla k pocitu méněcennosti a přecitlivělosti. Máte pravdu, že by se něco podobného mohlo opakovat.
Na pracovišti se nacházíte v těžké situaci zejména proto, že jste některými zaškatulkovaná jako neschopná. To neznamená, že jste neschopná. Obávám se ale, že si to o sobě myslíte, i když sama píšete, že se Váš pracovní výkon změnil k lepšímu. Obávám se, že jste ztratila důvěru ve vlastní schopnosti a jste unavená. To vidím jako klíčový problém. Proto má na Vás kolegyně tak neblahý vliv a, jak popisujete, tak v jedné situaci úplně dorazila Vaše sebevědomí. Proto pláč na WC. Kolegyně to cítí a obula se do Vás o to víc.
Je velmi pravděpodobné, že s Vámi budou kolegyně jednat nespravedlivě už ze setrvačnosti. Nemusí to trvat věčně. Záleží na Vás, jak se k tomu postavíte. Některé kroky by jste podniknout mohla. Píšete, že nemáte ostré lokty a nepoužíváte asertivní techniky, že je pro Vás těžké obstát a bránit se. K dosažení úspěchu nemusíte mít nutně ostré lokty, ale je důležité osvojit si asertivní jednání. Asertivní jednání nemá nic společného s agresivním jednáním. Jde o zachování a komunikování svých hranic a práv. Takové jednání lze natrénovat. Existují kurzy asertivního jednání. Zkuste vyhledat někoho poblíž Vašeho bydliště, kdo Vás to naučí – lze to trénovat individuálně s odborníkem nebo ve skupině. Doporučuji Vám to i v případě, že se rozhodnete podat výpověď a ze současného pracovního místa odejít. Bonusem bude i to, že Vám osvojené asertivní jednání pomůže nejen v pracovním, ale i v osobním životě (jednání s bratry, s otcem). Také potřebujete silnou oporu, někoho, kdo Vám připomene, že jste šikovná, chytrá, že to zvládnete. Potom je důležité zaměřit se na všechny maličkosti, které se vydaří a ty si pro sebe opakovat a říkat si, že jste dobrá nebo třeba alespoň že jste každým dnem lepší a lepší. K trvalému zvýšení sebedůvěry by byla nejvhodnější systematická psychoterapie. Tyto kroky ale vyžadují čas a energii. Je tady také otázka Vašeho zdravotního stavu a doporučení lékařky změnit povolání. To doporučení Vám bylo pravděpodobně dáno proto, že v práci psychicky trpíte. Kdyby se Vám podařily výše uvedené kroky uvést do praxe, nemusela by jste v práci psychicky trpět. Pamatujte, že Vás nikdo nemůže shodit kromě Vás samotné.
Je na Vás, aby jste celou situaci zvážila a učinila rozhodnutí, které je správné pro Vás.
Děkuji za přání pohodových dnů plných radosti a přeji Vám, aby jste je také co nejdříve zažívala.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..