Svátky

Příjemnou noc,
dnes je pátek 1.12.2023
svátek má Iva
zítra Blanka

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PETER ALTENBERG
Muž má jedinou lásku - svět, žena má jediný svět - lásku.

Komunikace v sexuálním životě

 Manželský sexuální nesoulad je jednou z nejčastějších problémů, které ve svých ordinacích sexuologové řeší.
Sex by se z dobře fungujícího manželství neměl ani po letech vytratit. Jak je možno z vašeho dotazu vyčíst, zřejmě máte i v nesexuálních oblastech vztahu problémy, pokud, jak píšete, ve vašem vztahu chybí komunikace.
Tím byste měli začít – pokusit se obnovit komunikaci, případně vyřešit problémy, které sice jsou, ale o kterých se nemluví. Někdy pomůže návštěva manželské poradny a pomoc psychologa. Píšete, že vy jste byla spíše vždy aktivní, tedy vaše role byly obrácené než je běžně zavedené. Nyní se situace zhoršila a vás trápí vás manželův nezájem o sex a neschopnost dojít k vyvrcholení. Po padesátce klesá u některých mužů zájem o sex, bývá to únavou ze vztahu, u někoho se již projevuje vliv klesající hladiny mužských pohlavních hormonů, jindy je na vině onemocnění, často i závažné, jehož příznaky může laik zpočátku přehlédnout, na vině může být i zhoršující se kvalita ztopoření.
 
Muži často hodnotí svoji kvalitu ztopoření jako horší ve srovnání s tím, jak ji vidí partnerka. Právě zhoršující se kvalita erekce vede k vyhýbání se sexu a také někdy k neschopnosti dosáhnout orgasmu. Nepíšete, zda se muž léčí pro nějakou nemoc a nezmiňujete se o užívání léků. I to může mít vliv na vámi popisované potíže, tedy nezájem o sex a neschopnost dosáhnout vyvrcholení.
Nesmíme opomenout depresi, která snižuje zájem o sex, sekundárně vede ke zhoršení kvality ztopoření. Již jsem psala o tom, že zájem o sex snižuje přítomnost některých endokrinologických onemocnění. Do úvahy nad změnou sexuálního chování vašeho muže je nutno vzít, jak sama píšete, i mimomanželský vztah. Doporučuji vám si s manželem o všem v klidu popovídat. Povězte mu, že máte o něho starost a chtěla byste mu pomoci, pokud má nějaký problém – ten v souhrnu může být v rovině psychické i tělesné.
Vhodné by bylo absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře, který může vyloučit onemocnění nejčastěji se objevující ve středním věku- cukrovku, vysoký krevní tlak, ale i ischemickou chorobu srdeční, onemocnění prostaty, hormonální poruchy a konečně i nádorové onemocnění. Pokud výsledky všech vyšetření budou negativní, objednejte se k sexuologovi. Lidský život se prodlužuje, s tím i doba sexuální aktivity, takže neváhejte – v průměru můžete mít před sebou ještě 20 let společného života…

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..