Svátky

Dobrý večer,
dnes je čtvrtek 30.11.2023
svátek má Ondřej
zítra Iva

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARK TWAIN
Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším dnem v tvém životě.

Erektilní dysfunkce po havárii

ED (erektilní dysfunkce, porucha ztopoření) je trvalá neschopnost dosáhnout a udržet ztopoření dostatečné k realizaci uspokojivého sexuálního styku. Erektilní dysfunkce není výjimečný problém. V běžné mužské populaci starší 21 let trpí každý desátý muž poruchou ztopoření. Ve věku nad 40 let je více jak 50% postižených mužů.
Ztopoření je nervově-cévní děj. Nejčastější příčinou selhávajícího ztopoření jsou proto cévní problémy. Cévní příčinou poruchy ztopoření jsou ohroženi muži, kteří se léčí pro vysoký krevní tlak, mají zvýšenou hladinu tuků v krvi, prodělali srdeční infarkt nebo mají cukrovku. Druhou nejčastější příčinou problémů se ztopořením jsou choroby s postižením nervového systému – roztroušená skleróza, postižení periferních nervů –např. u cukrovky nebo u alkoholiků. Do této skupiny patří i míšní poranění. K dalším příčinám poruchy ztopoření patří méně často se vyskytující hormonální poruchy – např. při onemocnění štítné žlázy a polékové poruchy ztopoření.
Prof. Beneš již v roce 1987 napsal, že pohlavní neschopnost je pro mladé paraplegiky později hůře pociťována než ztráta hybnosti.
Při úplném přerušení míchy je 74% ochrnutých postiženo ztrátou schopnost ztopoření. Při neúplném přerušení míchy jsme konstatovali zachování schopnosti erekce u 67% mužů. Znamená to, že čím je neurologické postižení menší, tím je šance na zachování schopnosti ztopoření větší. Při našem sledování jsme také konstatovali, že muži tetraplegici mají větší šanci na zachování funkce ztopoření (u našich nemocných 41%) než paraplegici (22%).
Za důležité považujeme, že poruchy ztopoření po poranění míchy jsou dobře léčitelné. Postižení často sami žádají sexuologickou konzultaci, protože již několik dní po úraze si všímají a jsou znepokojeni, že jejich pohlavní úd nereaguje tak, jak byli zvyklí před úrazem – např. chybí ranní ztopoření. Léčbu zahajujeme po propuštění nemocného do domácí péče. Paraplegik může o pomoc žádat svého praktického lékaře nebo urologa či sexuologa v místě bydliště. Léčbu zahajujeme, pokud není kontraindikace, moderní generací tablet. Ani v případě, že tablety nefungují, není nic ztraceno – doporučujeme injekční léčbu. Obě léčebné metody jsou u nás běžně dostupné, injekční léčbu však může ordinovat či provádět pouze sexuolog-androlog či urolog.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..