Svátky

Dobré ráno,
dnes je neděle 17.11.2019
svátek má Mahulena
zítra Romana

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

NAPOLEON BONAPARTE
Neštěstí ještě nejistá tíží nás často mnohem víc než neštěstí, která se již snesla na naše hlavy - to proto, že v obraznosti stejně jako v matematice je síla neznámého nezměřitelná.

Otázka č.50

Milý Karle,
v posudkové činnosti vždy rozhoduje nejzávažnější poranění.U úrazů míchy je to obvykle postižení pohybového aparátu, které v hodnocení invalidity převažuje nad postižením ostatních funkcí. Postižení močení má tedy při posuzování invalidity pouze jakýsi podpůrný význam. A to zejména tam, kde zavedení správně vedené autokatetrizace nevede k odstranění inkontinence moči či jiných komplikací.
Mám hned několik pacientů, kteří se autokatetrizují a přitom pracují na plný úvazek, dokonce na výrobních linkách.
Samotná autokatetrizace tedy pacienta nemusí invalidizovat. Naopak s přechodem na správně vedenou intermitentní katetrizaci dojde k uklidnění močového měchýře, k poklesu vysokého tlaku močovém měchýři s výrazným snížením nechtěných epizod úniku moči.
Ve Vašem případě však mám jisté pochybnosti o správnosti provádění katetrizace - udáváte, že katetrizujete“občasně 3-4x denně“.To by znamenalo, že bud´nedodržujete příjem dostatečného množství tekutin tj. tolik aby množství moči bylo minimálně 2000ml za den, nebo necháváte plnit močový měchýř na množství více jak 400ml, které zejména za Vámi uváděného stavu vysokého tlaku v močových cestách může být kritické pro další činnost močových cest. Dále není jasné zda autokatetrizaci nekombinujete se spontánním močením. Ani tato alternativa není „zdravá“. Opakované kontrakce močového měchýře nutné k jeho vyprázdnění totiž vedou k jeho posilování a zvyšování tlaku, který je škodlivý.
Ke snižování tlaku v močovém měchýři je k dispozici i celá řada medikamentů či jiných
terapeutických postupů. Nepíšete zda užíváte některé z nich .
Doporučuji Vám prostudovat dotazy a moje odpovědi v minulých poradnách, případně zkonzultovat Váš stav s jiným urologem než u kterého jste v péči tak, aby jste co nejvíce
minimalizoval možnost invalidity právě v důsledku nesprávného ošetřování močových cest.
Domnívám se, že správně vedený pacient na ČIK (Čisté Intermitentní Katetrizaci) je invalidizován minimálně a samotné provádění intermitentní katetrizace není rozhodně důvodem pro plnou invaliditu.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..