Svátky

Dobrý večer,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SAMUEL TAYLOR COLERIDGE
Ženě je souzena seberealizace sebeobětováním.

Otázka č.87

Milý Bohuši
V žádném případě si nemyslím, že by problémy, které uvádíte, nemohly mít souvislost. Naopak
z největší pravděpodobností souvislost mají. Močové cesty bezprostředně souvisí s cestami pohlavními. Pokud je infekce v močovém měchýři, snadno může dojít k přestupu na tzv. žlázu předstojnou (prostatu) či cestou chámovodu na varlata. Tato infekce může vyvolat akutní zánět spojený s teplotou a zhoršením celkového stavu. Může však přejít i do chronického stavu, kdy teplotu dělat nemusí a pouze při vámi uváděném pohlavním vzrušení může dojít k jejímu rozjitření s takovými příznaky, které uvádíte.
Epicystostomický katétr je na svém povrchu osídlen bakteriemi, které číhají na příležitost, aby se například při zvýšeném tlaku v močovém měchýři, prochlazení či jiném stresu, pomnožily a pronikly do prostaty či jiných částí močového traktu a způsobily tam zánět. To je i hlavní nevýhoda tohoto způsobu drenáže močových cest. Pokud nemáte epicystostomický katétr trvale sveden do sáčku a/nebo není-li epicystostomický katétr dostatečně často vyměňován, může, právě při pohlavním vzrušení, dojít reflexně ke zvýšení tlaku v močovém měchýři, k rozvíření infekce a současně zatlačení do prostaty.
Nepíšete, jak jste sledován u urologa, ale rozhodně kromě pojídání brusinek by Vám mělo být provedeno minimálně jednou za rok tzv. Urodynamické vyšetření a podle jeho výsledku byste měl užívat léky na utlumení močového měchýře tak, aby měchýř neměl sílu tlačit moč a infekci do prostaty. Upozorněte svého urologa na problémy, které máte, pokud žádného nenavštěvujete tak nějakého vyhledejte (nejlépe takového, který má zkušenosti s vozíčkáři). Začne pátrat po příčině Vašich těžkostí, upraví Vám režim vyprazdňování, provede případně další vyšetření a dle nich naordinuje protizánětlivou terapii, případně dá antibiotika, jejichž užívání je často dlouhodobé. Přesto je úplné vyléčení infekce prostaty zejména u pacientů po traumatické míšní lézi s trvale zavedeným katétrem do močových cest prakticky nemožné. Komplexní léčba však může obtíže uklidnit a úprava režimu vyprazdňování moči pak zamezí dalším škodám. Odkládání léčby naopak může způsobit nenapravitelné škody jak v pohlavních cestách (ztráta tvorby spermií a tím plodnosti), tak cestách močových, které pod vlivem zánětu mohou reagovat nadměrným zvýšením tlaku v močovém měchýři, což může v některých případech i v krátké době vést ke zničení ledvin.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..