Svátky

Dobrý večer,
dnes je neděle 16.1.2022
svátek má Ctirad
zítra Drahoslav

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Rochefoucauld Francois Duc de la
Štěstí a neštěstí lidské nezávisí pouze na lidské povaze, nýbrž také na osudu.

Otázka č.283

Milý Ivane, jsem rád, že jste se zařadil mezi uživatele rektálních klysmat a rád Vám objasním pravděpodobnou příčinu Vašich nynějších nesnází.
V prvé řadě je třeba, pokud jste tak neučinil před zahájením vyprazdňování nálevy, si nechat vyšetřit tlusté střevo a konečník koloskopií, vyšetřením, které vyloučí jiná onemocnění tlustého střeva a konečníku.
Pokud je vyšetření hotovo a nenalezlo nic špatného, tak je příčina Vašich těžkostí z největší pravděpodobností v probouzení reflexní aktivity rekta a tlustého střeva. Pokusím se vysvětlit, o co se jedná. Váš konečník a tlusté střevo byly po léta přeplněny stolicí. Citlivá zakončení ve stěně pod tlakem městnající stolice otupěla a přestala reagovat na náplň. Nyní po zahájení pravidelného vyprazdňování se citlivost obnovuje a střevo je tak stimulováno k činnosti. Bohužel v levé polovině tlustého střeva je stále díky nervové poruše reakce jiná – menší než na straně pravé. Pokud se k tomu navíc přidruží nedůsledně prováděné vyprazdňování, tj. nálev není dostatečně vydatný tak,
aby vyprázdnil celou levou polovinu střeva, není důsledná aplikace všech pomocných prostředků včetně vhodných projímadel, tak jak jsem o tom mluvil v minulých odpovědích. Obnovená aktivita střeva naráží na „odpor“, nejčastěji v oblasti příčného tlustého střeva či jeho ohbí v oblasti sleziny, tvořený zbytkem tuhé stolice. Nedůsledně aplikovaný nálev se sem nedostane, pouze reflexně podráždí střeva, která se snaží překážku překonat za vzniku křečovité bolesti. Nálev přitom odchází čistý, protože v místech kam proniknul, bylo prázdno.
Zásadním řešením uvedené situace je nepovolit v provádění ve všech opatření tak jak byla probrána v minulých odpovědích. Nálevy aplikovat důsledně, pomalu, avšak co nejvíce tak, aby tekutina pronikla co nejvýše - běžně pacienti snášejí i 1500ml (nesmí to však být za cenu překonávání bolesti či dokonce nutnosti navýšení tlaku při aplikaci). Nebát se nálev opakovat i několikráte po sobě případně i několikráte za den tak, aby došlo ke spolehlivému vyprázdnění celého levého tračníku. Dočasně zvýšit dávky vhodných projímadel, zejména 20% roztoku síranu hořečnatého (MgSO4) a jeho užívání rozložit do celého dne. Nepolevovat v nastolených dietních zásadách a užívání pomocných prostředků s vlákninou. V některých případech je nutno přechodně nasadit malé dávky léků (spasmolytik), které budou dočasně nástup střevní aktivity tlumit. Jejich podání je vhodné zejména před aplikací nálevu. To vše s cílem nevyvolat průjmovitou stolici, ale její konzistenci upravit tak, aby byla snadno vyprázdnitelná nálevem.
Podávání přípravků obnovujících střevní mikroflóru není na škodu, protože její nesprávná skladba
může být také jednou z příčin nadměrného dráždění právě se probouzejících citlivých nervových zakončení s výsledným vznikem křečovitých bolestí.
Nutno zdůraznit že veškerá uvedená opatření nemají, až na aplikaci spasmolytik, okamžitý efekt. Při jejich aplikaci je třeba „vydržet“, někdy i několik týdnů až měsíců, než se situace stabilizuje.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..