Svátky

Dobrý večer,
dnes je neděle 16.1.2022
svátek má Ctirad
zítra Drahoslav

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

KAREL MATĚJ ČAPEK-CHOD
Úskalím lásky není nevěra, ale žárlivost.

Otázka č.467

Milý Petře, vraťte se k odpovědi z 23. 4. 2010 v urologické poradně na WWW.prvnikrok.cz a pozorně si ji přečtěte. Oproti situaci zde popsané jsou u Vás změněny poměry tak, že vlivem odnětí větší části tenkého střeva se dostává do jeho konečné části obsah o něco řidší a bohatší na živiny, které kratší střevo nedokáže úplně vstřebat. Takový obsah má tendenci, zejména při nemožnosti postoupit volně dále tlustým střevem, podléhat lépe kvasným a hnilobným procesům, které po určité době vyvolají průjmovitou stolici, kterou samozřejmě neudržíte. Vzápětí, jak sám udáváte, necháte opět stolici v levém tračníku zahoustnout. Ta zde působí jako zátka bránící v postupu obsahu střevního a situace se po několika dnech opakuje. Užití lactulozy stav nevyřeší, naopak zhorší, protože ta působí právě v místech, kde stolice bohatá živinami městná a způsobí tak další naředění stolice a zvýší riziko průjmu.
Řešení je poměrně jednoduché - důkladně si přečíst všechny odpovědi v poradně po 23. 4. 2010. Pak přijdete na to, že řešit situaci až po 3-4 dnech je nesprávné, a že je třeba se o stolici starat denně a to
nejlépe pravidelným včasným vyprázdněním pomocí nálevu. Vůbec přitom nevadí , že předchozí den byl průjem a máte dojem, že už žádná stolice není. Stejně tak nevadí, pokud přejdete na stravu s vysokým podílem vlákniny, která u průjmovitých stavů bývá zakazována. Vláknina totiž váže nejen vodu, ale i značnou část tuků, které se u Vás ve zkráceném tenkém střevu neúplně vstřebají a ve volné formě pak vedou k podráždění střeva s následným vznikem průjmovité stolice.
Užití lactulozy či magnezia bych ve Vašem případě raději nedoporučoval, pokud by průjmy, při
mnou navrhované péči o stolici, tak jak je v předchozích poradnách popsána, přetrvávaly, byla by na místě porada s výživovým specialistou a zvážení přídavku trávicích enzymů, které by zvýšily vstřebávání živin v tenkém střevě. Další možnou příčinou průjmů je alergie na některé potraviny a neposlední řadě možnost bakteriální či parazitární infekce. Ať je však příčina průjmů jakákoli
nutnosti péče o pravidelné denně prováděné vyprázdnění stolice nejen z konečníku, ale i z celé levé poloviny tračníku Vás to nezbaví. Zatím jedinou možností jak to spolehlivě provést je aplikace vysokého rektálního nálevu. Návod na jeho provedení naleznete v odpovědích po 28. 5. 2010 v poradně na WWW.prvnikrok.cz.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..