Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO

Nepříjemná infekce E. coli

Milá Ivo, pokud pozorně projdete všechny odpovědi v poradně, pak můžete dojít sama k tomu, co se pokusím v krátkosti shrnout v mé odpovědi.
Každý jedinec je osídlen bakteriemi, přesto většina z nás problém s infekcemi kdekoli na těle problémy nemá. Není proto třeba za každou cenu ničit bakterie, které se v dané oblasti vyskytují naprosto přirozeně a jsou dokonce i jakousi ochranou proti jiným infekcím. V případě zevního genitálu a zevního ústí močové trubic je E. coli jednou z nejčastěji kultivovaných bakterií. Problém nastává tehdy, když je nějakým způsobem narušena přirozená rovnováha mezi lidským organizmem a bakteriálním osídlením. V případě pacientů s poruchou nervového zásobení močového měchýře, což je Váš případ, je základním problémem jiné chování močového měchýře než u normální populace. To co dělá hlavní problém je zvýšený tlak v močovém měchýři jeho neovlivnitelné stahy (tzv. neinhibované kontrakce). Pokud nejsou tyto tlakové problémy vyřešeny tak se v převážné většině případů uplatní infekce a vznikají opakované záněty. V případě, kdy je tlak vyřešen, obvykle ke vzplanutí infekce nedochází, i když při kultivačních vyšetřeních bakterii často nacházíme. Cesta tedy není ve zničení bakterie, ale v zavedení takového chování močového měchýře, při kterém přítomnost infekce nevadí.
Užití „silnější desinfekce“ nic neřeší. Naopak zničením bakterií dojde k tomu, že jsou vzápětí nahrazeny bakterií jinou, obvykle nebezpečnější anebo dojde k osídlení kvasinkami, které mohou nadělat ještě více škody. Proto se pro intermitentní katetrizaci prováděnou doma doporučuje před zavedením cévky pouhý oplach genitálu a rukou vlažnou vodou, či cévkování bez oplachu, pouze gelovým katetrem anebo katétrem s užitím lubrikačního gelu. Při metodě čisté intermitentní katetrizace prováděné v domácím prostřední bylo prokázáno že, sterilní postup tj. užití desinfekce, sterilních rukavic a katetrů nevede k výraznějšímu snížení počtu infekcí a proto bývá uplatňován pouze v nemocničních zařízeních, kde hrozí infekce nebezpečnými nemocničními kmeny bakterií.
Daleko důležitější, než ničení bakterií ať již desinfekcí či přehnaným mytím teplou vodou a mýdlem
je, kromě již zmíněné úpravy chování močového měchýře, udržování správné obranyschopnosti kůže genitálu a přilehlého okolí. Kůže je za normálních okolností pokryta tenkou tukovou vrstvou chemicky kyselé povahy, která nás chrání proti průniku bakterií a poškození tělesnými sekrety. Desinfekce (všechny desinfekční prostředky snižují povrchové napětí a tím odmašťují) či užití teplé vody vede k poškození této ochranné vrstvy. Užití mýdla navíc pokožku alkalizuje tj. ničí její přirozenou kyselou reakci. Poškození této kožní bariéry pak vede ke snadnějšímu pomnožení bakterií a jejích přestupu do míst kde mohou dělat problémy.
Je samozřejmé, že pokud se bakterie v důsledku všech zmíněných faktorů nakonec přemnoží a způsobí klinický problém. Moč se zakalí, je častější nucení na močení či úniky moči, krev v moči nebo dokonce teplota, pak je třeba antibiotikum nasadit a infekci dostatečnou dobu (obvykle minimálně 14 dní) léčit. Následně je však nutné provést kontrolu chování močového měchýře a tlakové poměry upravit (to by měl udělat specializovaný urolog tzv. neurourolog) a důsledně zkontrolovat správnost cévkování pokud se týká zejména četnosti a správného intervalu cévkování případně úpravy vylučování moči v různých fázích dne. To vše ovlivňuje nárůst tlaku v močovém měchýři a je hlavní příčinou vzplanutí infekce, která za jiných okolností ač přítomna nemá šanci se projevit.
Pokud pacient nepečuje správným způsobem o kůži genitálu a okolí tak je třeba tuto péči zahájit co nejdříve tak jak je uvedena výše či v odpovědi ze dne 18. 3. 2008.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..