Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Člověk není nenahraditelný, když je milován, ale jenom když miluje.

Infekce, močový katetr a pleny

Milá Jano!
Správně ošetřený pacient na intermitentní katetrizaci by neměl mít unik moči, a tudíž by neměl potřebovat žádné pleny.
Užívání plen s sebou skutečně nese hned několik negativ. Pod plenami dochází ke zvýšení teploty, zvyšuje se vlhkost, a tím je umožněno množení jak bakterií, tak kvasinek. Obojí mikroorganizmy jsou pak přítomny ve větší koncentraci jak obvykle a jsou tak vytvořeny lepší podmínky ke vzplanutí infekce močové, tak i kožní, včetně usnadnění vzniku dekubitů. U mužů zvýšení teploty přináší i nepříznivý účinek na tvorbu spermií, které ke svému vývoji potřebují teplotu o něco nižší než je teplota lidského těla.
Avšak i přes výšeuvedená negativa existuje celá řada pacientů, kteří pleny nosí a problémy nemají.
Je to proto, že činnost dolních močových cest tj. močového měchýře je u nich stabilizována na přípustných hodnotách tlaků a to ať již s přičiněním ošetřujícího urologa, který jim podává správné léky a kontroluje je ve spolupráci s neurourologem, či měli to štěstí a nadměrná tlaková aktivita močových cest u nich prostě zatím nevznikla.
Nejčastější příčinou uniku moči u pacientů Vašeho typu je zvýšená aktivita močového měchýře v důsledku přerušení tlumivých nervových drah z mozku do centra v bederní míše, které řídí činnost močového měchýře. Tato zvýšená dráždivost je podporována přítomností např. močové infekce či přítomností cizích těles v močovém měchýři (kámen, permanentní močový katetr).
Zásadní podmínkou v boji s infekcí u pacientů s poškozením míchy je stabilizace činnosti močového měchýře do přípustných tlakových hodnot (asi 40 cm H20), které povedou k zadržení moči bez mimovolných úniků s následným bezproblémovým vyprázdněním katetrizací. Tento stav minimalizuje nutnost nošení plen, a i když je plena nošena, tak za příznivých tlakových hodnot infekce zpravidla nevzniká.
Stabilizace tlaku v močovém měchýři je možná několika cestami. Základem je vyprazdňování moči
Intermitentní čistou katetrizací (ČIK), která umožní odchod moči bez namáhání svaloviny močového měchýře a zabrání tak jejímu dalšímu zesílení a navýšení tlaku v močovém měchýři. Samotná katetrizace však většinou nestačí a je třeba ji doplnit o podávání léků tzv. močových spasmolytik (viz. odpověď na dotaz z 9. 12. 2008 a 2. 6. 2009)

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..