Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Seneca Lucius Annaeus
Jednej tak, abys byl štasný, ne aby ses štastným jen zdál.

Infekce, močový katetr a pleny

Milá Jano!
Správně ošetřený pacient na intermitentní katetrizaci by neměl mít unik moči, a tudíž by neměl potřebovat žádné pleny.
Užívání plen s sebou skutečně nese hned několik negativ. Pod plenami dochází ke zvýšení teploty, zvyšuje se vlhkost, a tím je umožněno množení jak bakterií, tak kvasinek. Obojí mikroorganizmy jsou pak přítomny ve větší koncentraci jak obvykle a jsou tak vytvořeny lepší podmínky ke vzplanutí infekce močové, tak i kožní, včetně usnadnění vzniku dekubitů. U mužů zvýšení teploty přináší i nepříznivý účinek na tvorbu spermií, které ke svému vývoji potřebují teplotu o něco nižší než je teplota lidského těla.
Avšak i přes výšeuvedená negativa existuje celá řada pacientů, kteří pleny nosí a problémy nemají.
Je to proto, že činnost dolních močových cest tj. močového měchýře je u nich stabilizována na přípustných hodnotách tlaků a to ať již s přičiněním ošetřujícího urologa, který jim podává správné léky a kontroluje je ve spolupráci s neurourologem, či měli to štěstí a nadměrná tlaková aktivita močových cest u nich prostě zatím nevznikla.
Nejčastější příčinou uniku moči u pacientů Vašeho typu je zvýšená aktivita močového měchýře v důsledku přerušení tlumivých nervových drah z mozku do centra v bederní míše, které řídí činnost močového měchýře. Tato zvýšená dráždivost je podporována přítomností např. močové infekce či přítomností cizích těles v močovém měchýři (kámen, permanentní močový katetr).
Zásadní podmínkou v boji s infekcí u pacientů s poškozením míchy je stabilizace činnosti močového měchýře do přípustných tlakových hodnot (asi 40 cm H20), které povedou k zadržení moči bez mimovolných úniků s následným bezproblémovým vyprázdněním katetrizací. Tento stav minimalizuje nutnost nošení plen, a i když je plena nošena, tak za příznivých tlakových hodnot infekce zpravidla nevzniká.
Stabilizace tlaku v močovém měchýři je možná několika cestami. Základem je vyprazdňování moči
Intermitentní čistou katetrizací (ČIK), která umožní odchod moči bez namáhání svaloviny močového měchýře a zabrání tak jejímu dalšímu zesílení a navýšení tlaku v močovém měchýři. Samotná katetrizace však většinou nestačí a je třeba ji doplnit o podávání léků tzv. močových spasmolytik (viz. odpověď na dotaz z 9. 12. 2008 a 2. 6. 2009)

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..