Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Humor a vtip jsou příjemné a často mimořádně užitečné.

Léčba Botulotoxinem

Milá Naďo,
nejste zdaleka poslední, která začíná svůj dotaz tak, jak píšete v první větě.
Problém je patrně v tom, že z toho co napíšu, si většina z vás nedokáže vzít to podstatné. Pokusím se Vám proto pomoci a znovu vysvětlit podstatu problému močení pacientů s poraněním míchy.
Míšní centrum, které řídí činnost močového měchýře, je v lumbální míše. Jeho aktivita a spolu s tím aktivita močového měchýře je tlumena drahami, které vycházejí z mozku. Při přerušení míchy dojde
u většiny pacientů k přerušení těchto tlumivých drah a močový měchýř je tak odtlumen a má tendenci se svírat častěji a větší sílou než za normálních okolností. Navíc dochází i k přerušení nervových drah, které uvolňují močové svěrače. Močový měchýř tak pracuje proti jejich síle, a aby se vyprázdnil, musí vyvinout sílu větší než je síla svěračů. Tímto pravidelným „cvičením“ močový měchýř sílí, podobně jako sportovec – kulturista, který chodí do posilovny. Zesílení močového měchýře vede k dalšímu zvýšení tlaku vněm a nakonec ke zničení chlopně, která je mezi močovodem a močovým měchýřem. Začne tak docházet ke zpětnému toku moči do ledvin pod tlakem, na který ledviny nejsou přizpůsobeny a dochází k jejich zničení.
Je proto jasné, že hlavním cílem ošetřujícího urologa (neurourologa) je potlačení zvýšeného tlaku v močovém měchýři na snesitelnou úroveň tj. asi 40 cm sloupce H20. Snížení tlaku lze dosáhnout různými cestami - nejčastěji nasazením vyšších dávek močových spasmolytik (Vesicaere) nebo i Vámi zmíněnou aplikací Botulotoxinu jako jedné z dalších možností. Podrobně možnosti popisuji v odpovědích například ze 9.12.2008 a 2. 6. 2009.
Pokud je tlak upraven pod kritickou hladinu 40cm H20 a i po této redukci stačí ke spontánnímu vyprázdnění močového měchýře s přijatelným reziduem, nejsou-li opakující se močové infekce a pacientu jímání moči do pleny či urinálu vyhovuje, pak je možno tento stav tolerovat. Roční urodynamické kontroly jsou nutné. Pokud dojde ke zhoršení v kterékoli z výše uvedených podmínek je vhodná úprava terapie případně se zvažuje přechod na jiný způsob vyprazdňování moče.
Z toho co píšete je zřejmé, tlak ve Vašem močovém měchýři v pořádku není a Váš urolog ve snaze o jeho normalizaci se snaží návrhem aplikace Botulotoxinu o jeho lepší zvládnutí. Odstranění nutnosti nosit pleny je až druhotným efektem terapie, který však není zanedbatelný. Nošení plen totiž s sebou přináší celou řadu nevýhod, které jsem vysvětloval v předcházející odpovědi v poradně.
Odsuzujete Botulotoxin, ale z toho co píšete je patrné, že vůbec nevíte, o jakou terapii se jedná.
Budu se jí podrobně zabývat v některé s dalších poraden – rozhodně nejde o operaci, jak uvádíte.
To, že musíte nosit plenu kvůli unikům stolice, svědčí o nezvládnutí péče o stolici. Tímto tématem se zabývám v pěti odpovědích počínaje od 23. 4. 2010 zkuste to prostudovat a ozvěte se.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..