Svátky

Dobré ráno,
dnes je úterý 24.11.2020
svátek má Emílie
zítra Kateřina

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PHIL BOSMANS
Abys měl aspoň kapičku štěstí, alespoň trochu toho nebe na zemi, musíš se smířit se životem, se svým vlastním životem - takovým, jaký je.

Pozvánka na výlet do 14. století

Nevěříte? Přitom je to tak snadné - stačí navštívit skanzen Řepora, pár minut chůze vzdálený od stanice metra B-Stodůlky. Jakmile projdete vstupní branou a sejdete několik schodů, objeví se před vámi široké prostranství s originálními stavbami české lidové architektury vrcholného středověku. Uvidíte usedlosti hrnčíře, kováře, domkáře, navštívit můžete i nejbohatší trojdílný dům rychtáře s hospodou. Všude dveře dokořán, jako byste už byli očekáváni. Alespoň na chvíli se vcítit do života dávno minulého… V poklidné atmosféře, kterou Řepora dýchá, to jde snadno. Jen se trochu zasnít a představit si, jak do roubeného kostelíka s věžovitou zvonicí právě míří obyvatelé na ranní mši. Míjejí v pranýři uvězněného nešťastníka, jehož medem pomazané tělo sužuje neodbytný hmyz. Rád by se alespoň napil z nedaleké studny, ale nikdo si ho nevšímá. Jen poníci zvědavě nakukují z ohrady. Po mši se Řeporyjští rozcházejí do svých obydlí, roubených stavení omazaných hlínou (v „kožichu“). Hlína, kámen, dřevo a sláma jsou také materiály, z nichž jsou za pomocí dobových stavebních postupů všechny budovy zhotoveny. Pokud si nejste jisti, jak vlastně vypadá šindel nebo došky, zde můžete na vlastní oči vidět, že šindele jsou ze štípaných polen jehličnatého dřeva, zatímco došky, které ze středověku přetrvaly jako nejběžnější střešní krytina až do 19. století, jsou vlastně svazky slámy nebo rákosu, kterými se střecha „pošívá“.Žabí písně z nedaleké tůňky návštěvníka opět vracejí do současnosti, stejně jako radost z jarního přírůstku – právě včera se zde narodila dvě jehňátka. Spokojené kozy se sluní a hřejí na dopoledním sluníčku, které prosvětluje celé městečko. Symbolem, který se objevuje na erbu Řepory, je řepík lékařský. Nejen jeho prostřednictvím je možné léčit, ozdravně působí také čas zde strávený, v klidu, daleko od hlučícího davu a stresu velkoměsta.

Pokud si naplánujete návštěvu na sobotu 12. května 2007,

můžete prožít den s obyvateli Řepory a poznat jejich řemesla a všední život, nebo 26. května 2007 s nimi oslavit letnice.

Cestu najdete: Ze Stodůlek: metro B-Stodůlky, z výstupu odbočíte doprava, přejdete silnici, na kterou hned za přechodem navazuje stezka označená modrobílými praporky, jež vás po zhruba 600 metrech zavede přímo do skanzenu.

Otevírací doba:

Duben, květen, září, říjen: denně mimo pondělí od 10 do17 hod.Červen, srpen: denně mimo pondělí od 9 do 18 hod.Listopad, prosinec: denně mimo pondělí od 10 do 16 hod.Jindy po předchozí dohodě.

Vstupné:

Dospělí 50 Kč, děti do 15 let, studenti, důchodci 40 Kč, děti 6-15 let 30 Kč, rodinné vstupné 130 Kč, mateřské školy 10 Kč, školy (v ceně výklad průvodce a čaj) 70 Kč.Při pořádání akcí může být vstupné změněno.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..