Svátky

Dobré ráno,
dnes je úterý 24.11.2020
svátek má Emílie
zítra Kateřina

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Krása, která nemá svědka, není k užitku.

Ráj, kde jste vždy vítáni

Jedinečnou příležitost seznámit se v praxi s naukou o dřevinách nabízí na ploše 80 ha Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Praze. Návštěva unikátního genofondu nadchne jak zvídavce z řad odborníků, tak i ostatní výletníky, kteří sem zavítají.Po celou trasu – můžete zvolit delší, 3 km, nebo poloviční – budete mít dostatek možností obdivovat se výsledku činorodé a obětavé práce pracovníků zahrady, kterým se podařilo od roku 1974, kdy byla založena, vytvořit členitou kompozici různých krajinných rázů, které se tu přirozeně prolínají. Dovedete si představit, jak vypadá například vrboviště? Na prostranství, které je mu zde věnováno, se seznámíte s 21 druhem vrb, vyskytujících se běžně v našich krajích, ale jsou tu zastoupeny i cizokrajné, třeba z Japonska. Pokud vám „Země vycházejícího slunce“ učarovala i stylem svých proslulých zahrad, budete mít dost času si krásu takové kompozice vychutnat a třeba i nějakou chvíli meditovat nad prolínáním barev keřů, květin a stromoví, odrážejícím se v poklidné hladině jezírka, v níž se shlíží blankytná modř načechraná bělavými oblaky… V pomalém tempu se můžete procházet loukou, lemovanou výsadbou pestrolistých dřevin jehličnanů a listnáčů. Zato pilné včely, čmeláci a motýli mají naspěch – je tu přece tolik květů, které lákají!Na cestě do stinného lesa odpočívá kačer se svou družkou. Jen nerad a s hlasitým komentářem uvolňuje místo… a jéjej! Dávejte pozor! Málem jste šlápli na slepýše! Tolik vzruchů! Také u Černého rybníku, který hostí lysky, kachny i labutí párek, se jen zdánlivě domníváte, že zde panuje ticho a klid. Za chvíli se ozve žabí zpěv kuňky či skokana zeleného, který právě s plesknutím dopadl na hladinu. Pod ní se daří kaprům, štice a spokojeně se zde zabydlel i amur, lín či sumec. Budete-li mít trochu štěstí, zahlédnete poblíž i krásně zbarveného ledňáčka. Na travnatém kopci, odkud se naskýtá výhled na malebná zákoutí a průhledy do lesa, lze usednout a odpočinout si na sluncem prohřátém kameni, některém z těch, jež jsou zde důmyslně sestaveny do seskupení nápadně připomínající proslulý Stonehenge.

Pak můžete sejít do „Údolíčka“ s několika uměle vybudovanými rybníčky, poskytující ideální podmínky pro růst vzácných druhů rostlin. Jsou zde i stínomilné trvalky, škornice, blatouchy, rodgersie či devětsil japonský a mnoho dalších druhů.Část nazvaná Štípenka – matečnice okrasných dřevin, je obzvlášť úchvatná na jaře a z kraje léta, kdy okouzlují bohatým květenstvím obsypané rododendrony či azalky. Víte, že původních druhů rododendronů je známo kolem 850? Některé z nich mají dokonce léčivé účinky, i když už jen samotný pohled na ně v plné kráse dokáže osvěžit duši. Nemusíte mít ani kouzelný koberec, abyste se přenesli do míst, kde rostou zakrslé jehličnany a vřesovce – i taková najdete v Dendrologické zahradě. Nejrůznější tvary smrků, kuželovité, plazivé, nebo kulovité vás nejspíš překvapí odlišností zbarvení i velikosti jehlic. Ani nemusíte na Nový Zéland, abyste viděli, jak vypadá kiwi. Zde má tato ovíjivá liána potřebný prostor a péči, za což se odměňuje úrodou a těší se tak zaslouženému obdivu. A ta nádherná vůně? To už vcházíte do části, kde se pěstují růže, královny květin. Je jim věnována láskyplná pozornost, která jim prospívá. Jejich sazenice, stejně jako množství ostatních okrasných dřevin si můžete koupit ve zdejší podejně. Pokud vás zajímají popínavé rostliny, pak si také přijdete na své. Jsou v blízkosti citlivě upraveného místa, které si často volí snoubenci za to pravé, kde si řeknou své „Ano“.
Svatební obřad uprostřed rozkvetlé přírody skutečně navozuje pocit jako v ráji. Z ráje této zahrady vás však nikdo nevyžene, naopak jste tu srdečně vítáni, abyste zde kdykoli mohli prožívat chvíle plné krásy, klidu a harmonie, působících po všech stránkách ozdravně.

Spojení:

Metro C- Opatov – autobus č. 324 nebo 325, vystoupit na stanici Čestlice- Global, kousek se vrátit zpátky a pak odbočit doprava

Otevírací doba:

Zahrada je otevřena pro veřejnost vždy od první středy v dubnu do poslední neděle v říjnu od 9.00 – 18.00 hodinOtevírací doba – prodejna (jaro, podzim)Úterý – sobota 9.00-17.00 hod., polední přestávka 11.30-12.30 hod.

Vstupné:

plné 40,- Kč, poloviční 20,- Kč, rodinné 100 Kč, roční 300,- Kč, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P vstup zdarmaUpozornění: Do zahrady není povolen vstup se psy. www.vukoz.cz

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..