Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 7.12.2019
svátek má Ambrož a Benjamín
zítra Květoslava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Štěstí nebývá samo slepé, ale zpravidla oslepuje ty, s nimiž se spojilo.

Vlčí mák

Tato nádherně zbarvená letnička dorůstá dokonce i jednoho metru především v obilných polích. Jasně červené květy, které jsou zároveň léčivou částí rostliny, krášlí i rumiště, příkopy, okraje cest a louky. Květ máku má v průměru 10 cm a skládá se ze 4 okvětních, křehkých plátků, které jsou zasazeny do zeleného kalichu. Plodem je (asi centimetrová) makovice.

n

K léčebným účelům lze tedy sbírat okvětní plátky a sušit je rozložené po jednom. Jsou velice křehké a tenké, proto je jejich doba schnutí poměrně krátká. Po správném usušení by plátky měly zachovat červenou barvu.

n

Droga z bylinky je vhodná zvláště pro tlumení kašle a při angíně. Dále lze použít k uklidnění, k tišení různých podrážděných orgánů, například při katarech průdušek odstraňuje nutkání ke kašli a tím jim ulehčuje. Zde je dobré použít drogu do čajové směsi proti chřipce a kašli. Díky mírnému sedativnímu účinku je bylinka vhodná pro děti a staré lidi.

n

Vlčí mák se připravuje ve formě nálevu nebo sirupu. Na sirup je potřeba 100 g čerstvých nebo 20 g sušených květů, které přelijeme 1/2 litrem vařící vody a nechá se 12 hodin odstát. Poté se vylisuje hmota a přidá se 100 g glycerinu a 250 g cukru. To vše se svaří na sirup. Dávkování je jedna polévková lžíce několikrát za den.

n

Čajové směsi, při stejném podílu vlčího máku, slézu léčivého, ibišku, divizny a lipového květu, se užívá jako prsního čaje. 15 g směsi se přelije ? litrem vařící vody, nechá se 10 minut vyluhovat, přecedí se a dochutí medem. Užití je jedna polévková lžíce každé dvě hodiny.

n

Lze připravit i kloktadlo z 10 g vlčího máku, 1/2 litru vody, přecezené je možné kloktat vícekrát za den především proti kataru hrtanu a kašli.Další formou léku je bylinný balzám, ale pouze v kombinaci s květem červené růže.

n

Droga z květů, pokud je užívána v předepsaných dávkách nemá vedlejší účinky, pozor však na makovičky, které obsahují nebezpečné opium.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..