Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pondělí 6.7.2020
svátek má Státní svátek
zítra Bohuslava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Václav Havel
Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.

Vlčí mák

Tato nádherně zbarvená letnička dorůstá dokonce i jednoho metru především v obilných polích. Jasně červené květy, které jsou zároveň léčivou částí rostliny, krášlí i rumiště, příkopy, okraje cest a louky. Květ máku má v průměru 10 cm a skládá se ze 4 okvětních, křehkých plátků, které jsou zasazeny do zeleného kalichu. Plodem je (asi centimetrová) makovice.

n

K léčebným účelům lze tedy sbírat okvětní plátky a sušit je rozložené po jednom. Jsou velice křehké a tenké, proto je jejich doba schnutí poměrně krátká. Po správném usušení by plátky měly zachovat červenou barvu.

n

Droga z bylinky je vhodná zvláště pro tlumení kašle a při angíně. Dále lze použít k uklidnění, k tišení různých podrážděných orgánů, například při katarech průdušek odstraňuje nutkání ke kašli a tím jim ulehčuje. Zde je dobré použít drogu do čajové směsi proti chřipce a kašli. Díky mírnému sedativnímu účinku je bylinka vhodná pro děti a staré lidi.

n

Vlčí mák se připravuje ve formě nálevu nebo sirupu. Na sirup je potřeba 100 g čerstvých nebo 20 g sušených květů, které přelijeme 1/2 litrem vařící vody a nechá se 12 hodin odstát. Poté se vylisuje hmota a přidá se 100 g glycerinu a 250 g cukru. To vše se svaří na sirup. Dávkování je jedna polévková lžíce několikrát za den.

n

Čajové směsi, při stejném podílu vlčího máku, slézu léčivého, ibišku, divizny a lipového květu, se užívá jako prsního čaje. 15 g směsi se přelije ? litrem vařící vody, nechá se 10 minut vyluhovat, přecedí se a dochutí medem. Užití je jedna polévková lžíce každé dvě hodiny.

n

Lze připravit i kloktadlo z 10 g vlčího máku, 1/2 litru vody, přecezené je možné kloktat vícekrát za den především proti kataru hrtanu a kašli.Další formou léku je bylinný balzám, ale pouze v kombinaci s květem červené růže.

n

Droga z květů, pokud je užívána v předepsaných dávkách nemá vedlejší účinky, pozor však na makovičky, které obsahují nebezpečné opium.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..