Svátky

Dobré ráno,
dnes je pátek 27.11.2020
svátek má Xenie
zítra René

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

FRIEDRICH DÜRRENMATT
Každý pokus jednotlivce řešit sám pro sebe to, co se týká všech, musí ztroskotat. 

Violka

"

Léčivé účinky má violka vonná, trojbarevná i rolní. Vonná violka má fialový kvítek, který čím je tmavší, tím i více voní a zároveň je droga účinnější. Violka trojbarevná je na první pohled rozeznatelná, protože září odlišnými barvami žluté a fialové, kdežto violka rolní se fialovou barvou ve svých květech pyšnit nemůže. Trojbarevná a rolní jsou si v léčebných účincích rovnocenny. Pro léčebné účely nepoužíváme druhy okrasné.

Tyto malé rostlinky, s průměrnou výškou 10 – 15 cm nalezneme v lesích, na loukách, mezích i polích. Pokud chceme tuto bylinku sbírat a sušit, měli bychom opatrně odstřihovat nadzemní část, abychom nepoškodili jemné kořínky. Zničili bychom tak celou rostlinu. Dostupná je i v lékárnách.

Violka obsahuje hlavně rutin, díky kterému je mírným čistícím diuretikem a saponiny, které mají silné čistící účinky, hlavně na pokožku. Violky dále obsahují alkaloid violin, sliz, glykosid, vitamíny C a E (violka rolní a trojbarevná) a silice (hlavně vonné – violka vonná).

Již v dávných dobách bylo doporučováno přivonět k violce vonné při bolestech hlavy. Dnes je využívána hlavně při vykašlávání u průduškových kašlů. Léčí astma a rozpouští hleny. Léčba teplým violkovým čajem s medem pomáhá nejen při těchto problémech, ale i nachlazení či chřipce. Dalším pomocníkem je při kožních potížích, neboť je čistícím prostředkem krve. Violka vonná jako tinktura účinkuje vtíráním na bolavá místa, dnu, revmatismus a záněty svalstva.

Violka trojbarevná i rolní mají stejné účinky při vykašlávání a čištění krve, jako jejich příbuzná. Působí při různých kožních onemocněních, převážně při vyrážkách, ekzémech, bolácích a svědění pokožky. Pokud léčíme kožní nemoc pitím violkového čaje, je důležité vynechat maso z naší stravy. Čaj působí močopudně a pomáhá při onemocněních močového ústrojí. Tinktura nebo odvar z violky je vhodný k vnějšímu použití na kožní problémy. Podpůrně působí proti kožní rakovině.

Předávkování se čajem z violek či vyšší koncentrace drogy v čaji vyvolává nevolnost a zvracení, pijme tedy opatrně.

"

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..