Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 7.12.2019
svátek má Ambrož a Benjamín
zítra Květoslava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

K.J. Erben
Však lépe v mylné naději sníti,

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Slouží jako prostředek k obnovení fyzických i duševních sil, jeho stimulační účinky převyšují v případě zátěže převyšují účinky ženšenu i eleuterokoku.
V Tibetské medicíně se její účinky přirovnávají k nejkvalitnějšímu ženšenu a moderní výzkum ukazuje,že je to jedna z nejúčinnějších prostředků proti stresu,ke zvyšování fyzické a síly a k harmonizaci organismu. Je vhodná k zotavení po infekcích, intoxikacích, fyzických a psychických traumatech. Celkově regeneruje, stimuluje a netoxikuje organismus, posiluje imunitu, pohlavní činnost, chrání játra, snižije hladinu cukru v krvi, - slouží k léčbě lehčích forem diabetu II.typu a také parkunsonismu.
Příznivé výsledky jsou u léčby některých forem rakoviny (melanomu B 16, Lewisova plicního karcinomu apod.) Látky rosavin a salidrosid,které rostlina obsahuje, zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšuje paměť, spánek, vnímání, léčí neurozy, usnadňuje vybavování a snižují depresi. K léčení trachomu se doporučuje odvar z nadzemní části rostliny.
Léčí paradentozu.Užívání: z čerstvého či sušeného oddenku se požívá tinktura, vyrábí se z alespoň 60% alkoholu, v poměru 1 : 4 oddenku ku alkoholu, nechá se 14 dní odstát na tmavém místě v pokojové teplotě a každý den se lahvička protřepe, pak se tinktura přecedí a užívá 0,5 – 1 čajová lžička 2 – 3 krát denně.Další možností je odvar, který se připraví tak,že čajová lžička kořenů se vaří 7-10 minuty 1l vody. Odvar se odstaví na 40minut a pijí se 2-3 sklenice denně.
Extrakt rozchodnice společně s vitamínem A rozpuštěný v oleji se využívá ve formě obkladů dásní při léčbě paradentozy,oblady se přikládají na 3-4 hodiny denně, celkem se opakuje 4-7krát, také se může extrakt naředit s vodou 1:10 a na dásně po dobu 15-20minut se stejným počtem opakování ,jako v předcházejícím případě.Kontraindikace:
Nepodávejte v těhotenství a v době kojení! Dodržujte dávkování a užívejte maximálně po dobu šesti až osmi týdnů!Pěstování: Ve volné přírodě je chráněným druhem, u nás se nalézá v Krkonoších a v Jeseníkách, jinak je rozšířena hlavně v horách Sibiře, Dálného východu, Mongolska, Číny, Kazachstánu. V Evropě se nachází v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Tatrách a Malé Fatře.
Z bylinky jsou nejcennější oddenky,které se sklízejí z rostlin starých minimálně 2-3 roky a více.Po vyjmutí ze země se oddenky umyjí,, řežou se na kousky 2-5cm dlouhé a ty se suší při teplotě 50-60 stupňů umělým nebo přirozeným teplem ve stínu. Na stejné místo sázíme rostliny až po 10 letech.Půdu vyžaduje kamenitou s dostatkem vláhy,spíše kyselejší, nevhodné jsou těžké a zamokřené půdy.
Na teplo není náročná, přirozeně roste ve vysokohorských polohách.Na zimu a při suchu se zatahuje. Je to zajímavá skalnička,která bude voňavou ozdobou Vaší skalky, kvete v květnu až červnu.

Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz.

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..