Svátky

Dobrý večer,
dnes je sobota 7.12.2019
svátek má Ambrož a Benjamín
zítra Květoslava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

John Ruskin
Mluvit pravdu, to je jako dobře psát - přichází to praxí.

Já a svět - svět a já

V encyklopediích se dá najít spousta zajímavých informací a můžou být velice užitečné, když potřebujeme zjistit, jak velká je planeta Mars, jestli je velryba savec nebo kdy se narodila Božena Němcová. Děti ale narážejí i na jiné otázky, na které se odpovědi hledají jen stěží – hlavně proto, že jednoznačná odpověď často neexistuje a pokusy ji objevit vedou jen k dalším otázkám. V knížce Já a svět, svět a já se zkušení francouzští autoři věnují právě takovýmto otázkám, které rozdělili do pěti okruhů (život a smrt, bohové a Bůh, svoboda a nesvoboda, štěstí a neštěstí, dobré a špatné). Pomocí srozumitelných vysvětlujících textů, které otvírají možnosti další diskuse, a dětem blízkých příkladů ze života se zde rozebírají otázky jako: Můžeme zjistit, jestli Bůh existuje? Proč mají děti méně volnosti než dospělí? K čemu je svoboda? Co kdyby neexistovala smrt? Neštěstí pocítíme hned, ale co štěstí? Jak víme, že je něco živé? Vybíráme si svůj život? Co když máme chuť udělat něco špatného? Jsou životy jedněch důležitější než životy druhých? Co z nás zbude po smrti? Kdo je na straně vlka, kdo na straně ovce? Existuje náboženství, které je pravdivější než ostatní? Jak si můžeme pošlapat vlastní svobodu? Jak být šťastný, když štěstí, které prožíváme, nevidíme? Co mě dělá šťastným? Kniha nenásilným způsobem seznamuje děti se základními otázkami etiky, vede je k přemýšlení nad věcmi, které často považujeme za jednoduché či samozřejmé, a učí je hledat smysl ve světě, který je obklopuje.

O autorech:Brigitte Labbé je autorka či spoluautorka řady populárně-naučných dětských knížek, navštěvovala filozofické přednášky Michela Puecha a v knížkách, které společně s ním připravuje, se stará především o to, aby texty byly srozumitelné a čtenářsky přitažlivé pro děti od osmi let.Michel Puech vyučuje filozofii na pařížské Sorbonně, specializuje se zejména na filozofii technologií a kromě své vědecké práce se věnuje popularizaci etiky pro děti v knížkách, které píše společně s Brigitte Labbé.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..