Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

JOHN DONNE
Láska stojící na kráse, tak jako krása, brzy umírá.

Syndrom karpálního tunelu

Jednoduše se říká "karpál". Dokonce jsem slyšel popletený výraz "krpál".

Onemocnění patří mezi tzv. "úžinové syndromy". Název vznikl z toho, že příslušný nerv trpí útlakem, protože prostor zápěstí, kterým prochází, je zúžený. Zmenšení tohoto místa může být způsobeno různými příčinami. Lze si to představit jako "průchodku" elektrického vedení, kde bývají kabely hodně stlačené.
Velmi často zvýšenou mechanickou námahou, úrazem, zánětem. U žen ještě spolupůsobí hormony (známé "otékání v době menstruace").
V době po porodu se ženy někdy hodně tvořícího se mléka zbavují tzv. odstřikováním a spolu s hormonálními změnami po porodu tak vzniká nepříjemný otok zápěstí.
Jsou ale i další činnosti, které tento útlak a otok mohou způsobit.
Nejčastěji intenzivní práce s kleštěmi, pletení nebo psaní na PC.


Útlak nerv dráždí. Typicky se objevují především bolesti v oblasti palce, ukazováku a prostředníku. Trápí častěji v noci a pomáhá svěšení ruky mimo postel (ruka není v teple a otok se zmenší).
Je to stejné, jako když se "praštíme do brňavky" nebo si třeba "přesedíme nohu".
V horším případě dochází k poškození-útlumu funkce, což se projevuje zhoršením citlivosti v příslušné oblasti, nebo dokonce k poruše hybnosti a oslabení stisku ruky.


Někdy lidi napadá, že "je to od krční páteře".
Je to možné. Neurolog by to měl ale poznat.
Pokud váhá, celý problém rozřeší série vyšetření, zejména tzv. EMG. To provádí příslušný odborník a zjišťuje jím kvalitu nervů, nervového vedení a přenosu signálu v dané oblasti.


Toto vyšetření určí, společně s klinikou, další způsob léčby. Mnohdy pomohou léky a klid. Někdy je nutné provádět obstřiky nemocné oblasti. V krajním případě se musí zasáhnout chirurgicky, kdy se nerv, v tomto případě nervus medianus, v očekávání zlepšení osvobodí z nepříjemného sevření.
Je však nutné věnovat se pečlivé rehabilitaci a především dodržovat klidový režim.
To by si měli uvědomit hlavně partneři operovaných žen, protože uchopení jakéhokoliv předmětu (vařečka, lux, nůž, ...), může opět způsobit obtíže.

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..