Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je pondělí 24.9.2018
svátek má Jaromír
zítra Zlata

Krátce

Somatoformní poruchy

 

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn.

Celý článek.

Citáty

JAROSLAV DURYCH
Milostné sliby nemají delší trvání než kruhy způsobené vážkou na hladině rybníka.

Systémy těla

Toto rozdělení pokazuje na to, že jednotlivé orgány (například srdce, ledviny a plíce) a jejich součinnost zabezpečují důležité funkce, které nám, jsou-li zdravé, umožňují žít bez chorob. Jenže je to vše složitější, protože jednotlivé systémy jsou na sobě závislé a proto se také ovlivňují. A některé funkce zajišťují ve spolupráci. Tak třeba svaly a kostra zajišťují pohyb, srdce a cévy mají na starost i distribuci živin. Špatná funkce jednoho systému může ale způsobit poruchu jiného systému. Čím více je systém poznán a čím více chorob v souvislosti s ním známe, tím více odborníků se jím zabývá. Je tedy možné, že se nezmíním o všech. Uvedu jen ty hlavní. Kdo bude chtít podrobnější informace, může čerpat v odborných zdrojích. Nebo se zeptat. Původně byli vlastně lékaři, kteří zvládali vše, poté internisté a chirurgové. Z těchto základních oborů se pak nutně vyčlenily další. Stačí se podívat do seznamu oddělení v nemocnicích.Pro pořádek tedy jednotlivé systémy vyjmenuji. CNS - centrální nervový systém je jakási řídící jednotka a PNS - periferní nervový systém. Neurologie.Oběhový systém zajišťuje bezchybný transport živin, kyslíku a dalších látek do celého těla. Zde pracují kardiologové (srdce), cévaři (žíly a tepny) a hematologové (krev), a všeobecně internisté.Pohybový systém - kostra a svaly především. Ortopedie.Močopohlavní systém - urogenitální. Urologie, gynekologie (ženy), andrologie (muži), sexuologie, . . .Kožní systém - (včetně nepříjemných pohlavních nemocí). Kožní odd. - Dermatovenerologie .Toto dělení si, jak jsem zmínil, vyžádalo ještě další členění a vznik dalších samostatných oborů. Řada chirurgických specializací - např. Neurochrurgie, již uváděná Ortopedie, která se oddělila velice záhy od Všeobecné hrudní a břišní chirurgie, Oční, Ušní, nosní, krční (ORL - otorhinolaryngologie) a mnoho dalších.Rozdělení na jednotlivé systémy je do určité míry schematické. Abychom ho lépe pochopili. Je třeba si však uvědomit, že je nutná spolupráce. Protože se navzájem ovlivňují. Pro činnost celku je nezbytné, aby jednotlivé součásti pracovaly bezchybně. (Např. u auta musí být v pořádku motor i kola. Jinak auto nepojede. Bez toho, aby obránce zabránil útoku a poté spoluhráč přihrál na gól elitnímu střelci, branku nepadne. To je jistě pochopitelné.). Takto jednoduše a zároveň složitě lidský organizmus funguje. Trochu přiblížit tento mechanizmus se vám pokusím přiblížit v dalších povídáních.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..