Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je pondělí 24.9.2018
svátek má Jaromír
zítra Zlata

Krátce

Somatoformní poruchy

 

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn.

Celý článek.

Citáty

MAURICE BARRÉS
Muž má jedinou bezpečnou lásku - lásku své matky.

Hlava

"To, co je vidět, jsou oči, uši, nos a ústa. To, co je skryto, je mozek. Tedy alespoň se předpokládá, že většina lidí tam mozek má. Nikoliv jen dutinu. Nebo, že nemá hlavu jen, aby měl kde nosit čepici. Hlavně mozek vcelku dobře chrání lebka. Její tvrdost ale způsobuje některé odlišnosti reakce na chorobné procesy, než v jiných částech těla.Podle toho, co jsem vyjmenoval, je hlava hodně důležitá. Oči, nos a uši (smyslové orgány) střádají vjemy, posílají je do tzv. podkorových center. Odtud pokračují dále mozkem nervovými drahami k dalšímu zpracování. Po vyhodnocení příslušná mozková ústředí vydají pokyn, odpovídající signálu. O mozku vám blíže napíši příští týden. Oči a uši jsou schopny zajistit správnou orientaci v prostoru. Tím, že zachycují data z lehce odlišných oblastí, umí mozek reagovat na okolí správně. Vydatně pomáhají i informace z ostatních ""čidel"", umístěných ve svalech, kloubech a pokožce. Zejména v tom, že upřesňují naši polohu, pohyb v prostoru a také správnost vykonávání příkazů mozku. V praxi to např. znamená, jestli chci vzít se stolu skleničku, oči vyhodnotí situaci a mozek vydá příkaz ruce, aby skleničku podala. Tento velmi složitý pohyb je neustále kontrolován a upřesňován, aby byl proveden co nejlépe.Jakákoliv porucha na této trase se může projevit chybnou reakcí. Takovou, všeobecně známou poruchou, je opilost, kdy dochází především k projevům poškození buněk mozečku. Člověk se motá, naráží do okolí, má nepřesné pohyby, mluví nesrozumitelně. Podobné projevy však mohou znamenat poruchu i v jiné oblasti mozku. To by měl ale rozpoznat odborník. Trénink a rehabilitace jsou zaměřeny právě na zlepšení těchto funkcí. (Třeba hod míčem do basketbalového koše je nesmírně složitý a je nutné trénovat ho pečlivě a dlouho). Je pochopitelné, že v pořádku musí být právě i ty zmiňované oči a uši.Proto se při řádném vyšetření zapojují i další odborníci.příště mozek a tzv. periferní nervový systém"

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..