Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pondělí 9.12.2019
svátek má Vratislav
zítra Julie

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS AURELIUS
Štěstí tvého života závisí na druhu tvých milenek.

Počet vystavených eReceptů překročil hranici 100 milionů

Počet vystavených elektronických receptů od 1. ledna 2018 překročil hranici 100 milionů. Jubilejní recept předepsali v pátek 19. července 2019 krátce po půl deváté ve Fakultní nemocnici v Motole.

Recept s pořadovým číslem 100 000 000 byl dle údajů z FN Motol předepsán na Klinice rehabilitace
a byly na něm uvedeny dva léčivé přípravky: Novalgin (lék na bolest) a Helicid (lék omezující produkci žaludeční kyseliny).

„Těší mě, že se elektronická preskripce stala běžnou součástí života jak předepisujících lékařů a vydávajících lékárníků, tak pacientů. Pevně věřím, že bude i nadále úspěšně plnit svůj primární účel, tedy přispívat ke spokojenosti pacientů a k vyšší bezpečnosti jejich léčby,“ řekla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Stomiliontý recept v průběhu dvou let jasně ukazuje, že systém je plně funkční. Na rozdíl od toho, co si mysleli někteří skeptici,“ dodal Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Další milník čeká elektronickou preskripci zřejmě již zanedlouho. Na konci června schválili poslanci novelu zákona o léčivech, která mimo jiné zavádí sdílený lékový záznam. Nyní čeká na projednání v Senátu. Lékový záznam má významně zvýšit bezpečnost pacientů. Lékařům, lékárníkům
i záchranářům umožní nahlédnout za přesně stanovených podmínek do seznamu všech léků předepsaných a vydaných pacientovi. Díky tomu by mělo ubýt případů, kdy se některé léky vzájemně vylučují a vykazují nežádoucí interakce.Lékový záznam je již aktuálně k dispozici samotnému pacientovi. Každý může zdarma využít webovou nebo mobilní aplikaci, v níž má přehled o všech předepsaných, případně vydaných eReceptech. Mezi celou řadu dalších výhod elektronické preskripce patří zejména vyšší míra bezpečí pacienta při výdeji léku, dále také možnost předepsání receptu bez návštěvy ordinace nebo více možností předání identifikátoru.


Loňský rok uzavřelo naše zdravotnictví s 58,5 mil. předepsanými a 56 mil. vydanými eRecepty.
Jen od začátku letošního roku už bylo vystaveno téměř 42 milionů eReceptů a vydáno jich bylo přes
40 milionů. Oproti roku 2018 jde v celkovém ročním součtu o navýšení o cca 30 procent.
Nárůsty počtu předepsaných eReceptů jsou znatelné i v dalším meziročním srovnání. Zatímco v lednu loňského roku bylo předepsáno jen něco přes 4 mil. eReceptů, letos to bylo už téměř 7 mil. eReceptů. Rekord letošního roku drží zatím pondělí 7. ledna 2019, kdy bylo předepsáno 408 tisíc eReceptů. V prvním měsíci roku bylo celkově vystaveno zatím vůbec nejvíce elektronických receptů – 6,8 milionu. Od počátku roku 2019 činí celková hodnota úhrady vydaných hrazených léčivých přípravků předepsaných prostřednictvím systému eRecept přes 18 mld Kč.


Veškeré informace o elektronické preskripci včetně statistik najdete na stránkách www.epreskripce.cz.

 

erecept

 
                         


Mgr. Barbora Peterová
tisková mluvčí

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..