Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
K hlouposti patří, že cizí chyby vidí, na své zapomíná.

Na Dušičky je připravena komentovaná prohlídka Bohnického hřbitova

O Dušičkách zůstanou pražské hřbitovy otevřené déle, některé chystají mše. Na Bohnickém hřbitově v Praze 8 nabízí místostarosta a historik Jiří Vítek zájemcům komentovanou prohlídku. Sraz je u brány do hřbitova 2.11. v 18 hodin. Praha 8 se snaží tento hřbitov získat do své správy od hlavního města Prahy a více otevřít veřejnosti.

Bohnický hřbitov se nachází v Praze 8 v Bohnicích mezi ulicemi U Skalky a Dolákova. Lidově se tomuto hřbitovu přezdívá hřbitov bláznů, považován je i za nejtajemnější místo v Evropě. Založen byl za již nedostačující hřbitov u kostela svatého Petra a Pavla. Vznikl v roce 1909, tedy jen tři roky potom, co byla uvedena do provozu bohnická psychiatrická léčebna. Původně se jednalo o malý dětský hřbitov, později se zde ale začali pohřbívat i dospělí pacienti nedaleké psychiatrické léčebny. Často se jednalo i o sebevrahy nebo vrahy, kteří kvůli své duševní poruše nemohli být odsouzeni k trestu smrti. Do roku 1963, kdy se zde přestalo pohřbívat, tu našlo místo odpočinku zhruba 5000 lidí. Kromě pacientů zdejší psychiatrické léčebny například i italští občané, kteří byli evakuování během první světové války z Tridentského území. Podle všeho zde leží i Gavrilo Princip, atentátník na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku.


Na hřbitov se můžete též podívat v reportáži Praha TV https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/11532/hrbitov-blaznu-v-bohnicich

 

Šalek Martin, Mgr

Tiskový mluvčí

Úřad městské části Praha 8

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..