Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je pondělí 24.9.2018
svátek má Jaromír
zítra Zlata

Krátce

Somatoformní poruchy

 

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn.

Celý článek.

Citáty

JEAN-GALBERT DE COCTEAU
Móda je, co brzy vyjde z módy. 

Pojistné na vojenském cvičení

OTÁZKA TÝDNE:
Jak má ve vztahu ke zdravotní pojišťovně postupovat zaměstnavatel, pokud jeho zaměstnanec nastoupí do aktivní vojenské zálohy, resp. bude na vojenském cvičení? Je pravda, že vojenské cvičení už není důvodem k zařazení do "státních kategorií"?

 

ODPOVĚĎ:

Ano, je tomu tak – od 1. 7. 2016 došlo k novelizaci branného zákona s přímým dopadem na zákon o veřejném zdravotním pojištění. V kategoriích osob, za které hradí pojistné stát, je zrušena kategorie, která byla do dne novelizace uvedena v ust. § 7 odst. 1) písm. h) zákona č. 48/1997 Sb. jako osoby konající službu v ozbrojených silách, s výjimkou vojáků z povolání, a osoby povolané k vojenskému cvičení“. Zaměstnavatel tedy na rozdíl od dřívějška ani nehlásí pojišťovně nárok na platbu pojistného státem, resp. nástup na vojenské cvičení a ukončení vojenského cvičení.

Od stejného data je také platný nový zákon č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze, a podle této právní normy vzniká vojákovi v záloze ve službě nárok na tzv. služné. Po dobu vojenského cvičení se stává jeho zaměstnavatelem příslušné krajské vojenské velitelství, které vyplácí peněžní náležitosti vojáka v záloze. Dosavadní zaměstnavatel má povinnost zaměstnance na vojenské cvičení uvolnit.
Po dobu vojenského cvičení tedy dochází u daného zaměstnance k souběhu dvou zaměstnání (předpokládejme, že tato osoba není zaměstnancem ještě dalších zaměstnavatelů). Jedním zaměstnavatelem je původní zaměstnavatel a druhým krajské vojenské velitelství. Je nutné dodržet podmínku odvodu z minimálního vyměřovacího základu v daném rozhodném období ze součtu obou těchto příjmů ze závislé činnosti. V případě, že podmínka odvodu z minimálního vyměřovacího základu není dodržena, je povinností zaměstnance doplatit pojistné do minima prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolí, a to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci.

 

Lze tedy říci, že tato situace bude řešena jako jakýkoliv jiný souběh dvou a více zaměstnání zaměstnance.
Pro úplnost informace můžeme doplnit situaci OSVČ – OSVČ se po dobu vojenského cvičení stává zaměstnancem daného krajského vojenského velitelství, příslušné pojistné za ni odvede tento zaměstnavatel. Sama OSVČ není povinna své zdravotní pojišťovně nic hlásit; postupuje jako při jakémkoli jiném souběhu podnikání a zaměstnání.

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..