Svátky

Dobré poledne,
dnes je čtvrtek 21.6.2018
svátek má Alois
zítra Pavla

Krátce

Somatoformní poruchy

 

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn.

Celý článek.

Citáty

FRANCOIS MAURIAC
"Všichni jsme byli hněteni a přehněteni těmi, kdo nás milovali, a pokud byli jen trochu důslední, jsme jejich dílem - dílem,které ostatně nepoznají a které nikdy není takové, jak o něm snili. Není jediné lásky, přátelství, které by prošlo našim osudem a navěky ho neovlivnilo."""

Příspěvek na odvykání kouření

OTÁZKA TÝDNE:
Hradí VZP preparáty (žvýkačky apod.), které pomáhají proti závislosti na nikotinu? A existuje nějaký lék s tímto určením?

 

ODPOVĚĎ:
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění nejsou hrazeny žádné přípravky k léčbě závislosti na nikotinu. Existuje jich však řada. A pokud se rozhodnete pro odvykání kouření pod odborným dohledem, můžete získat od VZP příspěvek ve výši 2 500 korun na nehrazený léčivý přípravek předepsaný lékařem z Centra pro léčbu závislosti na tabáku nebo na volně prodejné léčivé přípravky s nikotinem zakoupené na doporučení nebo odborného konzultanta České lékárnické komory (lékárníka specializovaného na odbornou činnost v lékárně – poradenském centru pro odvykání kouření).

 

První volbou jsou léčiva s obsahem nikotinu. Existují ve formě pastilek, náplastí, žvýkaček, inhalátoru a obsahují různě vysokou dávku nikotinu, která se podává se podle toho, jak silný je kuřák nebo v jaké fázi odvykání se nachází. V ČR je registrováno několik přípravků, jmenovitě Nicorette nebo Niquitin. Informaci o jejich aktuální dostupnosti a ceně lze získat v lékárně. Tyto přípravky jsou volně prodejné.
Další možností jsou léčivé přípravky ve formě tablet, které jsou určeny pro odvykací léčbu kouření. Champix (s účinnou látkou vareniklin) je sice pouze na předpis, ale může ho předepsat lékař kterékoli odbornosti. Tento léčivý přípravek nemá od Státního ústavu pro kontrolu léčiv stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění, takže ho pojišťovny nehradí. Jeho cena ani není regulovaná a může se v jednotlivých lékárnách lišit. Léčba přípravkem Champix trvá 12 týdnů a vyjde cca na 6 000 Kč (může ale trvat i déle, podle výsledků). K odvykání kouření se také zkoušel bupropion, což je primárně antidepresivum. Dříve užívaný přípravek Zyban s touto účinnou látkou však momentálně není dostupný.

 

Samotné léčivé přípravky však kladný výsledek nezaručí. Odvykací léčba závislosti na nikotinu má i při užívání zmíněných přípravků větší úspěch u těch kuřáků, kteří sami chtějí přestat kouřit. Proto je při léčbě závislosti na nikotinu vhodné využít specializovaná pracoviště, kde vám poradí, jak postupovat a případně jakou léčbu zvolit. Seznam center léčby závislosti na tabáku najdete spolu s dalšími radami na webových stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (www.slzt.cz). Poradit se můžete i v lékárnách, které poskytují odborné poradenství při odvykání kouření.

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..