Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je pátek 26.4.2019
svátek má Oto
zítra Jaroslav

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Pravda vyřčená se zlým úmyslem je někdy podlejší než všechny lži, které si lze vymyslet. 

Jak zatočit s hemeroid

Léčbu neodkládejte, radí odbornice

Každý z nás je má. Dokud nás však nezačnou trápit, nebereme je na vědomí. Potíže s hemeroidy přitom za život potkají téměř každého dospělého člověka. Pokud onemocnění nepodceníme a včas začneme s léčbou, můžeme se nepříjemného problému snadno zbavit.

Hemeroidy jsou cévy v oblasti konečníku a řitního otvoru. Poměrně snadno u nich může dojít k zánětu nebo otoku, čímž vzniká onemocnění téhož názvu. „Hemeroidy dělíme na vnitřní a vnější. Potíže s vnitřními hemeroidy poznáme zpravidla podle čerstvé sytě rudé krve ve stolici. Vnější bývají doprovázeny bolestivými stavy a krev se objevuje zejména, když prasknou – nejčastěji tedy po vykonání potřeby,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová a dodává: „Jedná se vlastně o čerstvou ránu, do které se dostane nečistota a dochází k zánětu.“

S léčbou na nic nečekejte

Zásadní je při léčbě potíží s hemeroidy jejich včasné podchycení. „Krev ve stolici nebo na toaletním papíře vyděsí každého. Stud ale bývá mnohdy silnější a návštěvu odborníka proto odkládáme,“ popisuje PharmDr. Miklášová nejčastější chybu.

Okamžitá reakce nás přitom může ušetřit mnohem větších problémů. „Jakmile začneme pozorovat příznaky, měli bychom začít dbát na velmi důkladnou hygienu a zavést režimová opatření v podobě péče o pravidelnou stolici – sem patří dostatek tekutin, vlákniny a pohybu,“ říká odbornice. „Pomoci mohou v počátečních fázích i sedací koupele z dubové kůry ve vlažné vodě nebo některé volně dostupné prostředky, jako jsou masti nebo čípky s hojivým gelem, který zároveň uleví od bolesti,“ doporučuje.

Naše další kroky by následně měly vést k odborníkovi. Ten posoudí, o jak závažný problém se jedná a rozhodne o další léčbě. Ve většině případů je dostatečným řešením léčba konzervativní, někdy je však třeba provést operaci a hemeroidy odstranit.

Na vině je genetika i životní styl

Příčina potíží s hemeroidy bývá v mnohých případech nejasná. „Problémy často vznikají v důsledku genetických dispozic,“ objasňuje PharmDr. Miklášová. Příčinou ale může být i sedavý životní styl s nedostatkem pohybu, strava chudá na vlákninu nebo bohatá na tuky, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a v neposlední řadě i nedostatečný pitný režim a vysoká tělesná hmotnost. „Vůbec nejhorší je, když se toto všechno spojí. Zejména ve vyšším věku jsou potom problémy s hemeroidy vysoce pravděpodobné,“ varuje odbornice. Další rizikovou skupinu tvoří také těhotné ženy a osoby trpící zácpou.

Prevencí problémů s hemeroidy je tak zejména pravidelný pohyb, který vykompenzuje celodenní sezení u počítače. Dbát bychom měli i na dostatečný příjem vlákniny – zařaďte proto do jídelníčku celozrnné výrobky a každý den si dopřejte ovoce a zeleninu. Důležité je i vynechat velké množství alkoholu a kouření.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..