Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 7.6.2023
svátek má Iveta a Slavoj
zítra Medard

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

HARLES CALEB COLTON
Vždy je bezpečné učit se i od svých nepřátel, málokdy je však bezpečné učit se od vlastních přátel. 

Naděje pro extrémně obézní lidi: Bariatrie jim pomůže zhubnout a zbavit se cukrovky

Komplikuje banální životní aktivity a mnohdy stojí i za závažnými zdravotními obtížemi, jako je diabetes 2. typu. Řeč je o extrémní obezitě – BMI nad 40, kterou v České republice trpí 1,5 %, lidí. Naději dává pacientům bariatrická chirurgie, která vedle toho, že dokáže například zmenšit objem žaludku a odstranit tak „hormony hladu“, může přispět i ke kompenzaci, nebo dokonce k vyléčení (remisi) cukrovky.

Extrémní obezita je považována za epidemii 21. století. „Indikačním kritériem extrémní obezity jsou hodnoty BMI nad 40. Rizikové jsou však už hodnoty BMI nad 35 při současném výskytu dalších závažných chorob,“ upozorňuje prof. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc. z Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha a dodává: „Výskyt obezity se od roku 1980 ve většině evropských zemí ztrojnásobil a statistiky nasvědčují tomu, že do roku 2030 bude obézních více než polovina Evropanů. Varující je také stav v České republice: problém extrémní obezity se u nás týká asi 150 000 lidí.“

Efektivní řešení pro pacienty, kteří trpí těžkou obezitou, poskytuje bariatrická operace – chirurgická léčba obezity, například zmenšením žaludku a částečným odstraněním takzvaných „hormonů hladu“. „Mezi nejčastěji prováděné zákroky patří „sleeve“ resekce – tubulizace žaludku. Touto operací se odstraní přibližně 80 % objemu žaludku, takže je pak rychleji dosaženo jeho naplnění. Společně s odstraněnou částí žaludku se zmenší množství žaludečních buněk, které jsou mimo jiné „zodpovědné“ za pocit hladu, přičemž hlavní funkce stávající části žaludku zůstanou beze změn,“ vysvětluje MUDr. Martin Hrubý z Centra bariatrické a metabolické chirurgie Krajské nemocnice Liberec – Nemocnice Turnov. V České republice funguje už více než 10 pracovišť, která se věnují chirurgické léčbě obezity.

Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí. Ve spojení se změnou životního stylu jde o vhodný způsob, jak redukovat tělesnou hmotnost a vyvarovat se dalších zdravotních obtíží – obezita mnohdy vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje riziko mrtvice a infarktu a nezřídka stojí i za vznikem potíží se zády a klouby. „Velmi častá je spojitost mezi extrémní obezitou a diabetem 2. typu. Jestliže pacient upraví svou tělesnou hmotnost, zpravidla se mu zlepší i hodnoty glukózy. U některých pacientů se dokonce hladina glukózy zcela normalizuje a my jim tak můžeme vysadit léky na cukrovku,“ přibližuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z Centra diabetologie a Centra experimentální medicíny IKEM, jak operace žaludku může přispět k lepšímu zdraví a kvalitnějšímu životu. Úspěšnost chirurgické léčby obezity také ovšem závisí i na dodržování předepsané životosprávy. „Pacient po bariatrii by měl celoživotně jíst častěji malé porce a dodržovat doporučený pitný režim. V případě nedostatku vitaminů a minerálů je nutné, aby tyto látky pravidelně doplňoval. Doporučuje se i pravidelná pohybová aktivita, samozřejmostí je pak celoživotní obezitologické sledování,“ říká doc. MUDr. Pavol Holéczy, CSc. z Vítkovické nemocnice.         

Na problematiku extrémní nadváhy upozorňuje kampaň „Za lehčí život“, kterou dnes v Praze odborníci představili veřejnosti. Varuje před zdravotními riziky spojenými s obezitou a informuje o možnostech účinného řešení tohoto problému. Zabývá se nejen přebytečnými kilogramy, ale i úskalími ve zdravotní, sociální, emoční a materiální rovině, která se s extrémní obezitou pojí. Snaží se tak ulehčit život lidem, kteří se dlouhodobě potýkají s vysokou nadváhou. Více o kampani na www.zalehcizivot.cz

 Martha Häckl, Consultant

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..