Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 24.8.2019
svátek má Bartoloměj
zítra Radim

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Abraham Lincoln
Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.

Antiembolické kompresní punčochy

OTÁZKA TÝDNE:
V nemocnici mi před operací kýly řekli, že si mám ještě dojít k praktickému lékaři, aby mi kvůli operaci předepsal kompresivní punčochy, a ty si mám přinést. Je tento postup v pořádku?

 

ODPOVĚĎ:
Uvedený postup není správný. Pokud je třeba pacienta chránit před rizikem trombembolické nemoci (TEN) v souvislosti s prováděnou operací, má dostat přímo v daném zdravotnickém zařízení před operací antiembolické punčochy. V některých případech se také místo toho pacientovi před operací dělá bandáž nohou kompresivními obinadly.
Antiembolické punčochy nejsou hrazeny na poukaz. Jsou ale plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v rámci hospitalizace – nemocnice je mají započítány do ceny ošetřovacího dne (OD) jako přímo spotřebovaný zdravotnický materiál. Pacient je tedy má dostat na místě a bezplatně. Do ceny OD je stejně tak případně zahrnuta cena kompresivních obinadel užitých k bandáži.
To, co může praktický lékař předepsat pacientovi na poukaz, jsou kompresní punčochy II. kompresní třídy (silnější už předepisují specialisté), předepsat je ovšem má jen u varixů s projevy chronické žilní nedostatečnosti II. st., po operaci a skleroterapii, dále při trombóze, flebitidě a smíšených otocích a také při lymfedému bez ložiskové fibrotizace podkoží. Nemůže je tedy předepsat místo antiembolických punčoch, které se užívají pro prevenci vzniku trombózy při/po operaci u imobilních pacientů a pro krátkodobou kompresi k povzbuzení žilní cirkulace u ležících pacientů.

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..