Svátky

Dobré poledne,
dnes je středa 7.6.2023
svátek má Iveta a Slavoj
zítra Medard

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČESKÉ PŘÍSLOVÍ
Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš.

Na péči o každého klienta má VZP letos nachystáno 31 342 korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna má pro rok 2019 připraveno na zdravotní péči o každého svého klienta nejvíce peněz ze všech sedmi zdravotních pojišťoven, které v Česku působí. Toto prvenství drží VZP stabilně už řadu let. I přesto je ale letošní rok něčím mimořádný – částka, kterou má VZP vyčleněnou v průměru na péči o jednoho klienta, přesahuje poprvé v historii 30 tisíc korun. A to hned hodně výrazně: v příslušné kolonce zdravotně pojistného plánu je uvedeno 31 342 Kč.
Ostatní zdravotní pojišťovny nemohou v tomto parametru VZP konkurovat. Všechny mají na péči o klienta připraveno v průměru řádově o tisíce korun méně, u některých tato částka nedosahuje ani 27 tisíc korun.
Rekordní je v roce 2019 u VZP také to, o kolik stouply předpokládané náklady na jednoho pojištěnce oproti roku předchozímu. Nárůst činí 8,7 %, což je rovněž historicky nejvíce.
Pro zajímavost lze uvést, že v roce 1992, kdy VZP vznikla, byla průměrná částka na péči o jednoho klienta 3 021 korun. Před deseti lety pak šlo o 22 228 Kč.
Jak se vyvíjely náklady na jednoho klienta VZP za posledních 10 let (údaje v Kč)
Z celkové průměrné částky 31 342 korun na jednoho klienta připadne opět v průměru 17 736 korun na lůžkovou péči, na druhém místě jsou ambulantní služby a na třetím léky a zdravotnické prostředky. Podrobněji to ukazuje následující obrázek.
Průměrné náklady na péči o jednoho klienta VZP v roce 2019
Celkem má VZP pro letošní rok na zdravotní služby přichystáno 186,1 miliard korun. Z toho více než polovinu (56,6 %) spolkne lůžkové péče, kam pojišťovna plánuje poslat 105,3 miliardy korun. To je o 9,1 miliardy více než loni. Na ambulantní péči se pojišťovna letos chystá dát zhruba 45,6 miliardy a u léků na recept činí předpokládané náklady přes 22,6 miliardy korun.
 
 
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..