Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Bierce Ambrose Gwinett
Pravděpodobnost události je v opačném poměru k přání.

Screeningem autistických poruch prošlo za dva roky 82 093 dětských klientů VZP

Za poslední dva roky, kdy se při preventivních prohlídkách u osmnáctiměsíčních batolat provádí screening poruch autistického spektra, odhalili lékaři u klientů VZP nejméně 280 nových případů dětského autismu. Největší zdravotní pojišťovna tak eviduje už na dva tisíce nemocných s touto diagnózou. Protože jich neustále přibývá, rozhodla se VZP podpořit primární péči o děti s poruchami autistického spektra. Pediatrům, kteří se o klienty s autismem starají, umožní pojišťovna v případě potřeby pečovat o tyto pacienty přechodně i po 19. roce věku, kdy by měli běžně přejít k lékaři pro dospělé. Dětské lékaře bude VZP za tuto péči bonifikovat.

Pojišťovna na rostoucí počet dětí s autismem a na potřebu speciálního přístupu k péči o ně upozorňuje v souvislosti se Světovým dnem autismu. Ten připadá na úterý 2. dubna.

Vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra se v rámci preventivních prohlídek v roce a půl dítěte provádí od října 2016. Je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. K diagnostice se používá jednotný dotazník, který mají praktičtí lékaři ve svých ordinacích k dispozici. V uplynulých dvou letech vykázali lékaři tento screening u 82 093 dětských pojištěnců VZP. Přitom u 2 792 z nich se vyskytlo podezření, že by mohli trpět autismem.

Následné podrobnější vyšetření potvrdilo poruchu autistického spektra v 280 případech, u 1 639 dětí ji naopak vyvrátilo. U zbývající skupiny dětí, jimž vyšel první screeningový dotazník pozitivní, lékaři ještě dále zjišťují, zda jde skutečně o nemoc, či o planý poplach. Úvodní dotazník pro screeningové vyšetření je totiž sestaven tak, aby měl co nejvyšší citlivost, tedy aby bylo odhaleno co nejvíce pacientů. Proto má vysokou míru „falešně pozitivních“ výsledků a ne u všech dětí, které v něm dosáhnou vysokého počtu bodů, je následně autismus diagnostikován. Více o tom, jak vyšetření vypadá, najdete zde.

Včasný záchyt autismu a zahájení cílené terapie zvyšuje šanci, že se u dítěte podaří nastartovat další pozitivní vývoj. A to především nácvikem sociálních dovedností, fixací žádoucího chování, logopedickou péčí apod. To vše může dítěti pomoci zařadit se v co nejširší míře do většinové společnosti.

Vzhledem k tomu, že někteří klienti s poruchami autistického spektra mají kvůli své nemoci problémy s přechodem od dětského lékaře k „cizímu“ praktikovi pro dospělé, umožní jim VZP v případě potřeby využívat péči pediatra na přechodnou dobu i po dosažení 19 let. Protože péče o takové pojištěnce bývá časově náročná, bude za ni VZP lékaře bonifikovat paušální částkou 5 000 korun ročně a částkou 100 korun za každé klinické vyšetření. Do praxe toto opatření vstoupí od 1. května letošního roku.

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..