Svátky

Příjemnou noc,
dnes je pondělí 16.9.2019
svátek má Ludmila
zítra Naděžda

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Karel Čapek
Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jenom to, co vědí.

Screeningem autistických poruch prošlo za dva roky 82 093 dětských klientů VZP

Za poslední dva roky, kdy se při preventivních prohlídkách u osmnáctiměsíčních batolat provádí screening poruch autistického spektra, odhalili lékaři u klientů VZP nejméně 280 nových případů dětského autismu. Největší zdravotní pojišťovna tak eviduje už na dva tisíce nemocných s touto diagnózou. Protože jich neustále přibývá, rozhodla se VZP podpořit primární péči o děti s poruchami autistického spektra. Pediatrům, kteří se o klienty s autismem starají, umožní pojišťovna v případě potřeby pečovat o tyto pacienty přechodně i po 19. roce věku, kdy by měli běžně přejít k lékaři pro dospělé. Dětské lékaře bude VZP za tuto péči bonifikovat.

Pojišťovna na rostoucí počet dětí s autismem a na potřebu speciálního přístupu k péči o ně upozorňuje v souvislosti se Světovým dnem autismu. Ten připadá na úterý 2. dubna.

Vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra se v rámci preventivních prohlídek v roce a půl dítěte provádí od října 2016. Je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. K diagnostice se používá jednotný dotazník, který mají praktičtí lékaři ve svých ordinacích k dispozici. V uplynulých dvou letech vykázali lékaři tento screening u 82 093 dětských pojištěnců VZP. Přitom u 2 792 z nich se vyskytlo podezření, že by mohli trpět autismem.

Následné podrobnější vyšetření potvrdilo poruchu autistického spektra v 280 případech, u 1 639 dětí ji naopak vyvrátilo. U zbývající skupiny dětí, jimž vyšel první screeningový dotazník pozitivní, lékaři ještě dále zjišťují, zda jde skutečně o nemoc, či o planý poplach. Úvodní dotazník pro screeningové vyšetření je totiž sestaven tak, aby měl co nejvyšší citlivost, tedy aby bylo odhaleno co nejvíce pacientů. Proto má vysokou míru „falešně pozitivních“ výsledků a ne u všech dětí, které v něm dosáhnou vysokého počtu bodů, je následně autismus diagnostikován. Více o tom, jak vyšetření vypadá, najdete zde.

Včasný záchyt autismu a zahájení cílené terapie zvyšuje šanci, že se u dítěte podaří nastartovat další pozitivní vývoj. A to především nácvikem sociálních dovedností, fixací žádoucího chování, logopedickou péčí apod. To vše může dítěti pomoci zařadit se v co nejširší míře do většinové společnosti.

Vzhledem k tomu, že někteří klienti s poruchami autistického spektra mají kvůli své nemoci problémy s přechodem od dětského lékaře k „cizímu“ praktikovi pro dospělé, umožní jim VZP v případě potřeby využívat péči pediatra na přechodnou dobu i po dosažení 19 let. Protože péče o takové pojištěnce bývá časově náročná, bude za ni VZP lékaře bonifikovat paušální částkou 5 000 korun ročně a částkou 100 korun za každé klinické vyšetření. Do praxe toto opatření vstoupí od 1. května letošního roku.

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..