Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ÉTIENNE BONNOT DE CONDILLAC
Oduševnělé srdce má stálé důvody k nevěře.

Laserové odstranění bradavic - platba vs úhrada

OTÁZKA TÝDNE:

Zaplatila jsem na dermatologii požadovanou částku za ošetření, které údajně není hrazené pojišťovnou. Jednalo se o odstranění bradavic laserem, což si vyžádalo opakované návštěvy. Domnívám se ale, že lékař vše vykazuje i pojišťovně, protože mi založil kartu a při jednotlivých návštěvách do ní zapisuje. Dá se jeho postup prověřit?

ODPOVĚĎ:

Odstraňování bradavic laserem opravdu není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pokud vás lékař při první návštěvě vyšetřil, založil vám zdravotnickou dokumentaci a nabídl vám více možností řešení daného problému, postupoval správně. Zdravotní pojišťovně pak první vyšetření vykázal – zcela oprávněně – jako "cílené vyšetření" a bylo mu uhrazeno. Jestliže následně na vaši žádost provedl výkon nehrazený ze zdravotního pojištění, byl oprávněn požadovat stanovenou smluvní cenu. Lékař má pacienta vždy informovat, co všechno požadovaná smluvní cena obsahuje – měl by v ní být zahrnut jednak vlastní výkon, ev. další následné opakované výkony (třeba i s určením, kolik opakování výkonu je v ceně), cena anestetika, léčiv, materiálu, převazů a kontrol. Cenu musí pacient samozřejmě ještě před poskytnutím ošetření znát a souhlasit s ní.

Odstranění bradavic je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno, pokud je provedeno zmrazením tekutým dusíkem. To je možno pojišťovně vykázat podle seznamu zdravotních výkonů i opakovaně. Do výkonu bodové kryalizace, která se provádí tekutým dusíkem (kryosprayem nebo vatovým tamponem), je započtena i dezinfekce ošetřované oblasti kůže a náplasťový obvaz. Do výkonu kryodestrukce kožních lézí kryokauterem je započteno očištění a dezinfekce ošetřované plochy kůže plus lokální anestezie před výkonem a dále aplikace antibiotické masti a sterilní krytí ošetřené plochy kůže po výkonu. Jako zvlášť účtovaný materiál se vykazuje konkrétní léčivý přípravek použitý k lokální anestezii. Z veřejného zdravotního pojištění je rovněž hrazeno chirurgické odstranění bradavic, většinou se ale používají jiné metody.

Jestliže jste si na základě informací lékaře vybrala laserové ošetření bradavic, dostala se péče o vás do samopláteckého režimu, mimo systém veřejného zdravotního pojištění, kdy pacient plně hradí poskytnuté zdravotní služby, které si vyžádal a které nejsou hrazeny pojišťovnou, a lékař je nevykazuje pojišťovně.

Skutečnost, že kontrolu a další ošetření laserem zapíše lékař do vaší dokumentace, s tím nesouvisí. Zdravotní dokumentace pacienta musí být vedena i v případě, že si poskytnuté služby sám hradí. Cena za pacientem hrazené služby je stanovena lékařem jako cena smluvní, a administrativní práce v ní je zakalkulována.

To, zda byla péče o vás vykázána k úhradě zdravotní pojišťovně, si snadno ověříte i sama, pokud se zaregistrujete do naší aplikace Moje VZP. Budete si pak moci kontrolovat dokonce několik let zpětně, co bylo na vaše rodné číslo vykázáno k úhradě, i výši částek, které byly pojišťovnou uhrazeny.

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..