Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SLOVENSKÉ PŘÍSLOVÍ
Lepší dobrý príklad ako písma výklad.

Jak je to s čerpáním příspěvku pro maminky?

Jak je to s čerpáním příspěvku pro maminky? Loni jsem dostala 1 000 Kč na těhotenské cvičení a teď po porodu jsem chtěla uplatnit účtenky za pomůcky ke kojení a také ještě loňský doklad za dentální hygienu v těhotenství, ale na tento příspěvek prý nemám už nárok. Žádost ale přece mohu podat v době těhotenství a pak až do 12 měsíců po porodu.

Maminky mohou sice podat žádost o příspěvek až do 12 měsíců po porodu, ale základní podmínkou pro zcela všechny příspěvky z fondu prevence VZP v roce 2019 je, že platební doklad bude vystaven od 1. 10. 2018 (viz Podmínky čerpání příspěvku na preventivní programy hrazené z fondu prevence 2019). Starší doklady není možné přijmout.

Druhou podmínkou čerpání příspěvků je, že platební doklad nesmí být při podání žádosti starší než 3 měsíce. Tato podmínka koresponduje s potřebou, aby bylo čerpání příspěvků pokud možno rovnoměrně rozloženo v daném kalendářním roce. V opačném případě bychom se na konci roku mohli dostat do problémů, a to jak organizačních (návaly na pobočkách), tak i finančních (fond prevence má stanovené finanční limity a případné navýšení by musela schválit správní rada). Podmínku max. tří měsíců stáří dokladu nevyžadujeme u příspěvků pro maminky (před porodem i po porodu) a pro nedonošené děti, dále u dárců krve či orgánů a samozřejmě u příspěvku na bezlepkovou dietu, který má své specifické termíny i pro podání žádosti.

Výjimka je také u termínu pro podání žádosti o příspěvek na prvotrimestrální screening a na kurzy přípravy k porodu – ačkoli je obecně stanovena lhůta pro podání žádostí o příspěvky na 30. 11. 2019, žádost o příspěvek na prvotrimestrální screening a na kurzy přípravy k porodu je možno podat do 31. 12. 2019 (korespondenční cestou do 15. 12.), aby tyto dvě aktivity nezůstávaly na konci roku „nepokryté“. Žádosti o všechny ostatní příspěvky v programu Maminka ale musí být podány do 30. 11. 2019.

U příspěvků pro těhotné ženy a maminky pak zároveň s ostatními podmínkami platí, že v rámci jednoho těhotenství, které spadá do dvou kalendářních let, je možné jen případné dočerpání částky stanovené v programu Maminka. Nelze požadovat plnou částku v obou kalendářních letech. V roce 2018 (a v letech předchozích) byl celkový možný příspěvek 1 000 Kč, v roce 2019 je nově navýšen na 2 000 Kč. A protože na 2 000 Kč byl z původní letos avizované částky 1 500 Kč navýšen k 1. 3. 2019, je v rámci jednoho těhotenství možné dočerpání do maximální výše 2 000 Kč i v případě, že už žena získala příspěvek 1 500 Kč.

Pokud jste tedy loni dostala 1 000 Kč na cvičení v těhotenství, můžete letos ještě (v rámci jednoho těhotenství) dočerpat částku do celkové letošní výše 2 000 Kč. To znamená, že můžete ještě získat až 1 000 Kč, jestliže předložíte doklad o zaplacení některé ze stanovených aktivit, který bude vystavený po 1. 10. 2018. Pokud byl ale váš loňský doklad o zaplacení dentální hygieny starší, bylo proplacení odmítnuto. Stejně tak by nemohly být vyplaceny částky převyšující „rozdílovou částku“, což je zde 1 000 Kč.

Informace o dalších příspěvcích, které můžete z fondu prevence čerpat, najdete na www.vzp.cz/vyhody. Připomínáme např. letošní novinku – příspěvek pro děti ve věku do 1 roku na plavání kojenců a vaničkování organizované v kroužcích, spolcích, klubech apod. A nezapomeňte, že jako členka našeho Klubu pevného zdraví získáte i další slevy a výhody pro sebe i své dítě.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..