Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

VLADIMÍR CLEMENTIS
Ovšem také tolerantnost má svoje meze, musí se udržet v kolejích lidských vztahů a nesmí narušit vlastní svět zásad.

Jak je to s čerpáním příspěvku pro maminky?

Jak je to s čerpáním příspěvku pro maminky? Loni jsem dostala 1 000 Kč na těhotenské cvičení a teď po porodu jsem chtěla uplatnit účtenky za pomůcky ke kojení a také ještě loňský doklad za dentální hygienu v těhotenství, ale na tento příspěvek prý nemám už nárok. Žádost ale přece mohu podat v době těhotenství a pak až do 12 měsíců po porodu.

Maminky mohou sice podat žádost o příspěvek až do 12 měsíců po porodu, ale základní podmínkou pro zcela všechny příspěvky z fondu prevence VZP v roce 2019 je, že platební doklad bude vystaven od 1. 10. 2018 (viz Podmínky čerpání příspěvku na preventivní programy hrazené z fondu prevence 2019). Starší doklady není možné přijmout.

Druhou podmínkou čerpání příspěvků je, že platební doklad nesmí být při podání žádosti starší než 3 měsíce. Tato podmínka koresponduje s potřebou, aby bylo čerpání příspěvků pokud možno rovnoměrně rozloženo v daném kalendářním roce. V opačném případě bychom se na konci roku mohli dostat do problémů, a to jak organizačních (návaly na pobočkách), tak i finančních (fond prevence má stanovené finanční limity a případné navýšení by musela schválit správní rada). Podmínku max. tří měsíců stáří dokladu nevyžadujeme u příspěvků pro maminky (před porodem i po porodu) a pro nedonošené děti, dále u dárců krve či orgánů a samozřejmě u příspěvku na bezlepkovou dietu, který má své specifické termíny i pro podání žádosti.

Výjimka je také u termínu pro podání žádosti o příspěvek na prvotrimestrální screening a na kurzy přípravy k porodu – ačkoli je obecně stanovena lhůta pro podání žádostí o příspěvky na 30. 11. 2019, žádost o příspěvek na prvotrimestrální screening a na kurzy přípravy k porodu je možno podat do 31. 12. 2019 (korespondenční cestou do 15. 12.), aby tyto dvě aktivity nezůstávaly na konci roku „nepokryté“. Žádosti o všechny ostatní příspěvky v programu Maminka ale musí být podány do 30. 11. 2019.

U příspěvků pro těhotné ženy a maminky pak zároveň s ostatními podmínkami platí, že v rámci jednoho těhotenství, které spadá do dvou kalendářních let, je možné jen případné dočerpání částky stanovené v programu Maminka. Nelze požadovat plnou částku v obou kalendářních letech. V roce 2018 (a v letech předchozích) byl celkový možný příspěvek 1 000 Kč, v roce 2019 je nově navýšen na 2 000 Kč. A protože na 2 000 Kč byl z původní letos avizované částky 1 500 Kč navýšen k 1. 3. 2019, je v rámci jednoho těhotenství možné dočerpání do maximální výše 2 000 Kč i v případě, že už žena získala příspěvek 1 500 Kč.

Pokud jste tedy loni dostala 1 000 Kč na cvičení v těhotenství, můžete letos ještě (v rámci jednoho těhotenství) dočerpat částku do celkové letošní výše 2 000 Kč. To znamená, že můžete ještě získat až 1 000 Kč, jestliže předložíte doklad o zaplacení některé ze stanovených aktivit, který bude vystavený po 1. 10. 2018. Pokud byl ale váš loňský doklad o zaplacení dentální hygieny starší, bylo proplacení odmítnuto. Stejně tak by nemohly být vyplaceny částky převyšující „rozdílovou částku“, což je zde 1 000 Kč.

Informace o dalších příspěvcích, které můžete z fondu prevence čerpat, najdete na www.vzp.cz/vyhody. Připomínáme např. letošní novinku – příspěvek pro děti ve věku do 1 roku na plavání kojenců a vaničkování organizované v kroužcích, spolcích, klubech apod. A nezapomeňte, že jako členka našeho Klubu pevného zdraví získáte i další slevy a výhody pro sebe i své dítě.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..