Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Plautus Titus Maccius
Dobrá mysl v neštěstí zažene hned půl zla.

IX. Sjezd českých historiků

V pardubické aule Univerzity Pardubice se ve dnech 6.-8. září 2006 uskutečnil IX. Sjezd českých historiků, který pořádala domácí Fakulta filozofická Univerzity Pardubice, Katedra historických věd ve spolupráci se Sdružením historiků ČR – Historickým klubem (1872) a Historickým ústavem AV ČR.

n

Přijelo na tři sta historiků a historiček z České republiky. Ze zahraničních bohemistů se zúčastnili a reflexe dějin českých zemí přednesli: prof. Dr. Marie-Elizabeth Ducreux z Centre Recherches Historiques, prof. Dr. hab. Stanisław Bylina z Varšavy, Prof. Dr. Winfried Eberhard z Lipska, Regius Profesor Robert John Weston Evans, M.A., PhD., z Oxfordu, PhDr. Dušan Kováč, DrSc. z Bratislavy a Prof. Dr. Volker Zimmermann z Düsseldorfu.

n

První den proběhlo společné plenární jednání na téma: Úspěchy a problémy historiografie České republiky na přelomu 20.-21. století (Vývoj nebo stagnace aneb Umíme vzít za práci, nebo jenom žvaníme?), druhý jednací den probíhal ve třech sekcích:nI. Dějiny českých zemí v mezinárodních a světových souvislostech (Zajímají naše dějiny také někoho jiného než české historiky?)nII. Výuka dějepisu v současném školském systému a její reforma (Potřebuje Česká republika vůbec učitele dějepisu?)nIII. Historie v kontextu ostatních vědních disciplin (Obejde se historik bez znalostí fyzikálních zákonů?)

n

Společné plenární jednání Zprávy z jednání programových bloků a souhrnná diskuse z pléna (Byl k něčemu dobrý IX. Sjezd českých historiků?) třídenní setkání historiků završilo.

n

V kuloárech historici nejen živě diskutovali o další spolupráci, ale zajímali se také o publikační nabídku a ediční plány odborných nakladatelství. V dohledné době se mezi knižními novinkami objeví i sborník přednesených příspěvků věnovaný tomuto sjezdu historiků.

n

Foto: autorka

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..