Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Leopardi Giacomo
Lidé by byli štastnější, kdyby o své štěstí neustále neusilovali.

Brno - moravská metropole

Toto největší město Moravy upoutá především svými dvěma dominantami, hradem Špilberk a novogotickým dómem sv. Petra a Pavla, které se tyčí nad centrem Brna. Avšak střed města se pyšní mnoha dalšími památkovými budovami a kulturními zajímavostmi.

n

Už po příjezdu na hlavní vlakové nádraží se ocitnete v budově z roku 1890, která v letech 1902 – 1905 získala secesní podobu. Probíhají jednání o novém umístění hlavního nádraží, přičemž stávající by mělo mít nové využití.

n

Procházku centrem lze začít ulicí Masarykovou. Je to hlavní třída lemovaná obchody a restauracemi. Z této ulice vedou postranní ulice většinou zakončené různými náměstími. Prvním z nich je Kapucínské náměstí, kde najdete Kapucínský kostel sv. Kříže, zajímavý hlavně kryptou v podzemí. Zde je pohřben baron František Trenck, známý špilberský vězeň. Z kapucínského náměstí se kolem nově opraveného nejstaršího divadla v Brně Reduta dostanete na Zelný trh zaplněný stánkaři, kteří nabízejí čerstvou zeleninu, ovoce a květiny. Uprostřed trhů byla v 17. století postavena barokní kašna Parnas, vyprojektovaná J. B. Fischerem z Erlachu.

n

Na Zelném trhu se nachází dvě budovy Moravského zemského muzea. Jednou z nich je Dietrichsteinský palác vystavený na počátku 17. století. Po několika přestavbách má dnes barokní podobu a slouží jako místo pro výstavy.

n

Obnovené divadlo Reduta, která dříve bývalo tavernou s výčepem a prostorami pro uvítání významných hostů v Brně a slavnostní účely, není jediné na tomto náměstí. Najdete zde ještě divadlo U stolu a experimentální divadlo Husa na provázku v prostorách Paláce Hausperských z Fanálu. Malý Špalíček vznikl spojením čtyř renesančních a gotických domů. Janem Křtitelem Ernou přestavený v renesančním stylu dnes slouží svými prostorami restauraci a obchodům.

n

Ze Zelného trhu ulicí Radnickou dojdete ke Staré radnici, nejstarší světské stavbě v Brně. Městská správa zde měla sídlo do roku 1935. Vstupní kamenný portál s plastikami heroldů a měšťanů je dílem A. Pilgrama. Věž je postavena v raně gotickém slohu, ale zastřešení je renesanční a stejně tak první nádvoří se nese v tomto stylu. Na první nádvoří projdete průchodem, kde je umístěn brněnský drak a brněnské kolo, ke kterým se váží místní legendy. V průchodu je umístěno Turistické informační centrum Brno, kde vám poskytnou informace o historii města, památkách, kulturním a sportovním dění, nabídnou upomínkové předměty.

n

V Dominikánské ulici najdete Dům pánů z Kunštátu, který patří Moravskému zemskému muzeu a jeho prostory slouží k expozicím. Dominikánské náměstí je místem, kde je od roku 1935 bývalý Zemský dům nazýván Novou radnicí. S Dominikánským náměstím je spojen Kostel sv. Michala, při kterém markrabě Přemysl ve 13. století založil řád dominikánů. Tento středověký kostel, po zničení švédským vojskem, byl přestavěn v 17. století v barokním slohu. Zajímavostí kostela je orientace průčelí s dvojvěžím na východ.

n

Velkým náměstím, které se původně nazývalo Dolní náměstí, je dnes náměstí Svobody. Právě prošlo rekonstrukcí, ale na svém místě stále stojí barokní morový sloup se sochami světců z roku 1679, na jehož stavbě se podílel J. K. Erna. Náměstí je olemováno řadou významných budov. Patří k nim. Palác šlechtičen, Kleinův palác, Kounicův palác, Dům pánů z Lipé a Dům u čtyř mamlasů.

n

V centru města se ještě nachází kostel sv. Jakuba na Jakubském náměstí z 14. – 16. století a známa je dokonce i účast A. Pilgrama na stavbě konané v 16. století. nV blízkosti Moravského náměstí můžete navštívit jednu z dalších budov – Místodržitelský palác, který nabízí zhlédnutí různých expozic. Na Místodržitelský palác je napojen kostel sv. Tomáše, augustiniánský klášter přestavený na pozdně barokní klášterní komplex podle Mořice Grimma.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..