Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ARCHIMEDES
Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí.

Jak se zbavit lupů ve vlasech

"

Nepříjemný estetický a společenský problém se vyskytuje poměrně často. Pokud člověk dodržuje zdravou životosprávu, obnovuje se mu pokožka celého těla stále v měsíčních intervalech. Staré buňky kůže jsou nahrazovány novými, proto se odlupují. Pouhým okem nejsou viditelné.

Tento proces se samozřejmě týká i pokožky hlavy. Jestliže někoho trápí lupy, je odlupování starých buněk kůže urychleno a zvýšeno jejich množství. Potom jsou viditelné a znepříjemňují tak život.

Důvody a příčiny vzniku jsou různé. Od používání nevhodných a nešetrných šamponů, nedostatku vitamínů a minerálů (především vitamínu B), přes působení stresu, častého střídání chladného, vlhkého prostředí za teplé a suché, až po přemnožení nežádoucích kvasinek a plísní v organismu, zvláště na pokožce hlavy. Příčinou také může být některé z kožních onemocnění (např. lupénka).

Jaké je pak řešení?

Především zdravý životní styl. Strava bohatá na vitamíny, minerály a proteiny, čerstvá zelenina a ovoce a hlavně dostatek neslazených tekutin.

Pokud je problém krátkodobější, je vhodné použít šampony a kondicionéry se zvýšeným obsahem selenu a zinku, tyto látky snižují tvorbu lupů. Používat šetrnější a nedráždivou vlasovou kosmetiku. Nemýt si vlasy příliš často a vysušujícími šampony.

Přírodním léčivem je citrónová šťáva, která zabraňuje šupinatění kůže a tím i tvorbě lupů. Čistou citrónovou šťávu smícháme s jedním litrem vlažné, ale převařené vody a umyjeme s ní pokožku hlavy i vlasy a poté ještě spláchneme čistou vodou.

Nálev z rozmarýnu smíchaného s kořenem kopřivy je další pomoc přírody. Rozmarýn má hřejivé a posilující účinky, udržuje vlasy zdravé a lesklé. Kopřiva je výborným kondicionérem.

Čerstvá šťáva z aloe je sterilní a podporuje růst nové pokožky, je posilujícím prostředkem. Šťávu z aloe smíchanou s bílým vínem je možné vtírat několikrát týdně do pokožky hlavy přímo k vlasovým kořínkům, čímž brání i vypadávání vlasů. Dostupné jsou i šampony s obsahem aloe.

Poslední radou je, že by zdravotní problém měl být diskutován s příslušným lékařem, který určí nejvhodnější léčbu pro daný typ kůže.

"

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..