Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ROBERT BURNS
Láska je pohádka života - s tím rozdílem, že nemívá vždy šťastný konec. 

Třešně

 

Jsou plodinami stejnojmenných stromů, které původně rostly v oblastech Malé Asie (podle historických nálezů byly známé už v době kamenné), odkud se rozšířily do celé Evropy. U nás se pěstují asi od dvanáctého století.

Toto oblíbené letní ovoce je poměrně málo kalorické: 100 g má energetickou hodnotu pouhých 270 kJ, dále obsahuje 0.9 g bílkovin, 0,5 g tuků, 14,7 g sacharidů a 0,5 g vlákniny. Je tvořeno  více než 80 % vodou a najdeme v něm vitamíny A, B, C, E i betakarotén. Z nerostných látek jsou zde zastoupeny draslík, hořčík, železo, jód, zinek a vápník. Čím jsou kuličky tmavší, tím více uvedených minerálních prvků obsahují.

Třešně mají mnoho prospěšných účinků. Pomáhají čistit krev, játra a ledviny – podporují vyměšování trávicích šťáv (odstraňují zácpu) a moči, prospívají při dně. Fungují jako antioxidanty – chrání tělo před záněty, artritidou i paradentózou, celkově posilují imunitu; mají dobrý vliv na léčení cukrovky (snižují hladinu krevního cukru) a příznivě ovlivňují problémy se štítnou žlázou (díky obsaženému jódu). Jsou dobré na kosti, chrupavky, vazivo i zuby; zmírňují bolesti páteře.

   Podle nedávných výzkumů jsou skvělým přírodním prostředkem na problémy se spánkem (neboť obsahují hormon napomáhající v mozku regulovat spaní a bdění) ‚šťáva z třešní je zase výborným prostředkem proti horečce.

   Jsou vhodným dietním jídlem, ale nesmí se zapíjet, protože pak hrozí nepříjemné zažívací potíže.

   Mají své uplatnění i v kosmetice, jelikož zpomalují stárnutí pokožky a udržují zdravou pleť i vlasy. Z jejich šťávy si ženy mohou připravit domácí pleťovou masku - smícháme jí se 2 lžícemi tvarohu a lžící medu – která je ideální surovinou k osvěžení a vyhlazení obličeje.

Samozřejmě jejich největší využití je v potravinářství (nesmíme zapomenout ani na fakt, že se z nich vyrábí chutné likéry).

   Slouží i jako symboly: známé je řezání větviček na svátek sv. Barbory či květnové líbání pod rozkvetlým stromem. Třešně si také vybrala do znaku jedna naše politická strana.

   Jak je zřejmé, tyto malé plody jsou velice cenné pro naše zdraví. Jejich nevýhodou je však to, že čerstvé dlouho nevydrží (zvláště zbavené stopky). Není však problém si je dopřát i konzervované – rozhodně bychom se jim neměli vyhýbat.

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..