Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

FRIEDRICH DÜRRENMATT
Láska, to je krok za krokem ustupovat od svých ideálů o svém protějšku. 

Káva

 

   Patří bezesporu k jednomu z nejrozšířenějších produktů na světě – svědčí o tom i fakt, že hned po ropě je nejvíce prodávanou komoditou.

   Původně pochází z Afriky (konkrétně z Etiopie, kde kávovník roste i v divoké formě). Nyní se cíleně pěstuje po celém světě všude tam, kde má vhodné podmínky – vyžaduje dostatek vláhy i světla, což bývá hlavně ve vlhkých tropických oblastech. K jejím největším pěstitelům patří Brazílie, Indonésie a Kolumbie. Do Evropy se dostala až v sedmnáctém století (někde byla v té době označena za „Satanův nápoj“).

   Pokud se týká prospěšnosti nebo naopak škodlivosti kávy: snad neexistuje jiný celosvětový nápoj, který v minulosti budil tak velké rozpory (hlavně díky obsaženému kofeinu). Nyní se však vědci přiklánějí spíše na stranu její užitečnosti (zvláště je – li správně připravována). Především účinkuje jako životabudič a působí rychleji než čaj, ale na druhou stranu tato „vzpruha“ dost brzy vyprchá (takže k udržení delší svěžesti potřebujeme další šálek). Káva také obsahuje antioxidanty, které zabraňují některým druhům rakoviny (konkrétně rakovině dělohy u žen, nádoru tlustého střeva - čím je silnější, tím více - a též jater); předčasnému stárnutí a mozkovým poruchám. Její rozumnou konzumací lze zlepšit paměť, omezit riziko srdečního selhání i mrtvice, dále demence, Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby a dokonce i cukrovky. Údajně pomáhá také při svalových bolestech po cvičení. Látky obsažené v kávových zrnech ničí bakterie v ústech, takže vlastně bojují proti zubnímu kazu. Nevýhodou však je, že zuby barví.

Hodně kávových příznivců bývá také mezi kuřáky, mezi nimiž je hodně rozšířeno, že káva a cigareta pomáhá od zácpy.

   Podle nejnovějších studií funguje u žen jako obrana proti depresi, ale na druhou stranu může vyvolávat poruchy spánku (proto není vhodné pít jí pozdě odpoledne a večer) a zhoršovat úzkostné stavy. Tady v tomto případě záleží na aktuálním zdravotním stavu - umírněné pití rozhodně zdravému člověku nemůže škodit. Horší je, pokud máme potíže třeba se žaludkem, žlučníkem či vysokým krevním tlakem – tam je třeba se kávě vyhýbat nebo alespoň dbát pokynů lékaře.

   Průměrná bezpečná dávka je podle odborníků kolem tří až čtyř šálků denně, nadměrné pití už může přestat fungovat povzbudivě a hrozí zde též nebezpečí závislosti; rovněž zvyšuje krevní tlak a snižuje ženskou plodnost. Už těhotným ženám se nedoporučuje konzumovat denně více než 200 mg kofeinu, což odpovídá asi dvěma šálkům.

   Jinak káva v nás většinou vyvolává představu pohody a odpočinku, což dokazují poslední průzkumy provedené mezi obyvateli. Nejraději jí prý pijeme doma nebo ve společnosti přátel. V restauracích se obvykle podává se sklenicí vody, což má svůj účel.

   Co se týče jinakostí mezi kávou mletou a rozpustnou, tam není podstatný rozdíl – dobrá rozpustná varianta se od té klasické kvalitně neliší.

   Káva se dá využít i v kosmetice. Například pročišťuje, hydratuje a rozjasňuje pleť: smíchejte kávovou sedlinu s olivovým olejem a trochou medu, rozetřete a masírujete po tváři, nebo prostě přidejte kávu do kosmetického krému a naneste na obličej. Nechte účinkovat 15 minut. Známá je také kávová maska na vlasy: smíchejte žloutek, 2 lžíce mleté kávy a 3 lžíce olivového oleje. Aplikujte na vlasy, nechte působit asi 20 minut a pak opláchněte vlažnou vodou (pozor – příliš teplá způsobí sražení obsaženého vejce a následné obtížné odstraňování). Vlasy pak budou lesklé, dobře hydratované a plné živin.

   Kávová sedlina se dá samozřejmě využít i jinak. Třeba jako hnojivo pro rostliny (někdo jí také přidává do kompostu - protože jí mají rády žížaly, jež ho provzdušňují). Funguje také jako osvěžovač vzduchu, jelikož pohlcuje pachy (např. v lednici); také pomáhá odstranit mastné skvrny z nádobí, odpuzuje hmyz (mravence) a dokonce se tvrdí, že i slimáky. Vlhkou kávovou sedlinou také můžeme opravit škrábance na nábytku. Kávou můžeme i barvit vajíčka nebo textil.

   Prostě pití kávy je pro někoho rituál, bez kterého si neumí představit běžný den. Nahrává tomu i fakt, že je většinou pro každého dostupná. Jak již uvedeno – pokud jsme zdraví, tak není důvod se jí zříkat.

 
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..