Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

FALCO
Celý svět se točí jen kolem mě, protože já jsem egoista.

Čokoláda

 

Vyrábí se z kakaových bobů (semen kakaovníku – středně vysokého stromu rostoucího hlavně v tropických oblastech). První čokoláda pocházela od původních obyvatel střední Ameriky, do Evropy ji jako nápoj přivezli Španělé; a brzy se odtud rozšířila. Později se začala vytvářet i v tuhé formě. U nás se s její produkcí začalo až koncem osmnáctého století. Nejlepší čokoládou se v současné době pyšní Belgie; ta pravá je dělaná pouze z kakaových bobů, kakaového másla a cukru. A o její kvalitě nerozhoduje pouze obsah kakaa, ale také jakost celých bobů.

Čokoláda je jeden z nejvýživnějších pamlsků. 100 g mléčné varianty má energetickou hodnotu okolo 2300 kJ, obsahuje něco málo vitamínů B, C a E a dále draslík, hořčík, sodík, fosfor, mangan, vápník, zinek a železo.

   O jejích prospěšných účincích se vědělo už od počátku, proto se původně prodávala na předpis pouze v lékárnách – lékaři jí doporučovali při rekonvalescenci. Kromě celkového povzbuzení organismu má také příznivý vliv na srdce (a to i v malém množství) a oběhový systém (ale pouze ta kvalitní, s minimálním obsahem 50 procent kakaa). Protože obsahuje antioxidanty, chrání i před nebezpečím rakoviny. Dále snižuje vysoký krevní tlak, zabraňuje onemocnění kůže a předčasnému stárnutí. Konzumace této pochoutky vede k vylučování hormonu štěstí serotoninu, díky němuž vyvolává dobrou náladu a snižuje stres. Vědci dokonce zjistili, že nemá vliv na výši cholesterolu v krvi. Rovněž funguje jako skvělé afrodisiakum – u mužů posiluje schopnost erekce. Dlouhou dobu byla také považována za příčinu kažení zubů, ale z posledních výzkumů vyplývá, že to není tak docela pravda: za zvýšenou kazivost může přítomný cukr – jenomže ten charakterizuje všechny sladkosti. Pojídání jejího nadměrného množství však může vést až k závislosti a samozřejmě též k vyšší hmotnosti.

   Může se uplatnit i v kosmetice. Do některých kosmetických krémů se přidává kakaové máslo, oblíbená je i čokoládová masáž či maska (která se používá k regeneraci kůže – dodává jí pevnost a elastičnost). Tu si můžeme buď koupit hotovou, nebo si jí sami připravit: spojíme 2 lžičky kakaa a 3 lžičky horké vody, do takto vzniklé kašičky přidáme lžíci medu a půl lžičky olivového oleje. Řádně promícháme, naneseme na pleť (pochopitelně vynecháme okolí očí) a necháme působit 15 minut; pak smyjeme vodou. Tento přípravek je velice účinný na suchou a citlivou pokožku.

   V poslední době ovšem odborníci varují, že kakaa začíná být nedostatek a to vinou špatného počasí a hlavně choroby, která kakaovníky decimuje. V příštích letech prý tak bude opravdová čokoláda stejně vzácná jako kaviár. Objevily se sice náhražky, které by se do ní přidávaly (cukr a rostlinný olej) - pak by byla sladší a měkčí, ale se skutečnou čokoládou by už měla jen málo společného.

   Dobrou zprávou (zejména pro ženy) je, že po kvalitní hořké čokoládě se tolik netloustne. Takže milovnice mlsání si jí klidně mohou dopřát. A my ostatní vlastně také.

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..