Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ALIGHIERI DANTE
Němé díky za svou lásku je přesvědčivější než krásná slova a velké dary.

Angrešt

 

Patří k zástupcům botanické čeledi meruzalkovitých a jeho plody jsou nevelké bobule příjemné chuti. Pochází z Anglie; původně byl divokým keřem využívaným jako ozdobná složka živých plotů. První zmínky o cíleném pěstování se datují ze šestnáctého století, u nás se objevil zhruba o 200 let později. Nesnáší vysoké teploty, takže se mu lépe daří v oblastech mírného podnebného pásu.

   Je poměrné málo kalorický – 100 g má energetickou hodnotu pouze 210 kJ, 0,9 g bílkovin, 0,5 g tuků, 10,6 g sacharidů a 2,8 g vlákniny. Obsahuje provitamín A (betakarotén), vitamíny B, C i E a z nerostných látek například křemík, draslík, hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek a další. Také v něm najdeme cenné kyseliny (citronovou, jablečnou, šťavelovou a vinnou), které se starají o jeho kvalitu.

   Plody angreštu mají mnoho příznivých schopností na naši vitalitu. Udržují zdravé buněčné stěny a pevné vazivo – tím předcházejí cévním nemocem, snižují krevní tlak a prospívají i srdci. Dále chrání sliznice, posilují nervy (mají pozitivní vliv na dobrou náladu), díky vláknině čistí střeva a podporují trávení (při požití většího množství však mohou být projímavé). Také pomáhají při kloubních nemocech (artróze): zmenšují hladinu kyseliny močové. A v neposlední řadě zbavují tělo těžkých kovů.

Pokud ho ale budeme konzumovat nezralý, může se projevovat až toxicky. Nedoporučuje se ani osobám se žaludečními vředy nebo zánětem tlustého střeva.

   Z usušených listů se dá připravit čaj, který má protizánětlivé účinky a též dokáže uklidňovat ženský organismus před začátkem měsíční periody.

   Angrešt je prospěšný i v kosmetice: podporuje růst vlasů, čistí pleť a minimalizuje známky jejího stárnutí. Můžeme si z něho udělat domácí peeling (rozmačkaný jej rozetřeme po obličeji a necháme působit 10 – 15 minut), který rozjasňuje a vyhlazuje pokožku. Vhodná je také maska připravená v kombinaci s netučným tvarohem.

   Největší uplatnění má zajisté v kuchyni, protože údajně ani tepelnou úpravou neztrácí svou vitamínovou hodnotu. Není ovšem určený pro příliš dlouhé skladování a vzhledem ke svému vysokému obsahu vody ani pro mražení.

   Své místo měl i v magii: věřilo se, že jednotlivé větvičky zapíchnuté do dveří nebo rámů oken ochrání obydlí před neštěstím.

   Tyto keře jsou bohužel hodně náchylné k různým chorobám a napadení škůdci, což je asi hlavní důvod, proč téměř vymizely (nejen) z českých zahrádek - dříve zde totiž rostly zcela běžně. Přesto, pokud máme možnost, bychom si jejich drobné ovoce měli dopřát. Prospějeme tím svému zdraví.

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..