Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PYTHAGORAS ZE SÁMU
Zlato se zkouší ohněm, žena zlatem, muž ženou. 

Práce na dohodu po VŠ

OTÁZKA TÝDNE:

Skončila jsem teď v březnu se studiem na vysoké škole a hledám si práci. Od dubna bych mohla nastoupit do jedné firmy, ale mělo by se jednat o práci na dohodu. Chtěla bych se zeptat, jak to bude s placením pojistného na zdravotní pojištění.
 

ODPOVĚĎ:

Pro placení pojistného na zdravotní pojištění bude rozhodující, zda s vámi zaměstnavatel uzavře dohodu o pracovní činnosti, nebo dohodu o provedení práce a jak vysoký bude váš příjem za kalendářní měsíc, s čímž souvisí, zda se výkonem této činnosti stanete pro účely zdravotního pojištění zaměstnancem.

Pojištěnec vykonávající činnost na základě dohody o pracovní činnosti je považován za zaměstnance tehdy, pokud jeho příjem dosažený za kalendářní měsíc činí alespoň 2 500 Kč. U dohody o provedení práce je tato hranice stanovena na 10 001 Kč. Od ledna 2015 se přitom nově příjmy dosažené v kalendářním měsíci u jednoho zaměstnavatele na základě výkonu více dohod o pracovní činnosti nebo více dohod o provedení práce sčítají.

Jestliže dosáhnete v kalendářním měsíci výše uvedeného příjmu (u DPČ alespoň 2 500 Kč a u DPP alespoň 10 001 Kč), budete pro účely zdravotního pojištění považována za zaměstnance, zaměstnavatel bude povinen se za vás přihlásit u zdravotní pojišťovny k platbě pojistného a odvádět pojistné. Pojistné zaměstnance činí 13,5 % z vyměřovacího základu, podílí se na něm z 1/3 zaměstnanec a ze 2/3 zaměstnavatel a je povinností zaměstnavatele uhradit je včas a ve správné výši.

Připomínáme, že pro zaměstnance je, až na výjimky dané zákonem, stanoven minimální vyměřovací základ, a to ve výši minimální mzdy. Od ledna 2015 je to částka 9 200 Kč. Pokud byste se na základě dosaženého příjmu stala zaměstnancem, ale váš příjem byl nižší, např. u DPČ 8 000 Kč, byla byste povinna uhradit (prostřednictvím zaměstnavatele) pojistné i z rozdílu svého skutečného a zákonem stanoveného minimálního vyměřovacího základu.

Kdybyste se vzhledem k výši dosaženého příjmu nestala pro účely zdravotního pojištění zaměstnancem, neměla jiné zaměstnání, nevykonávala samostatnou výdělečnou činnost a nebyl by za vás plátcem pojistného ani stát, musela byste si hradit pojistné sama, jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Od ledna 2015 činí výše tohoto pojistného 1 242 Kč měsíčně.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..