Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je čtvrtek 22.8.2019
svátek má Bohuslav
zítra Sandra

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GAIUS IULIUS CAESAR
Lidé věří ochotně tomu, co si přejí. (LIBENTER HOMINES ID, QUOD VOLUNT, CREDUNT 

Potrubní pošta v Nemocnici na Bulovce

Nemocnice se vracejí k systému potrubní pošty. Nově se potrubní pošta přes léto zbuduje také v Nemocnici Na Bulovce. Vzniknou dva sytémy: Pro běžnou přepravu vzorků má potrubí průměr  110 mm a kapsle se v něm pohybuje rychlostí 4 m/vt., tedy 14,4 km/hod. Potrubí bude dlouhé 5 km a bude obsluhovat všechny nemocniční pavilony prostřednictvím 45 stanic. Zároveň vznikne druhý systém, který bude mít v České republice premiéru, a bude určen pro přepravu cytostatik. V tomto systému bude potrubí širší, s průměrem 160 mm, délkou 1,2 km a 5 stanicemi. Kapsle se v něm bude pohybovat pomaleji a bude nastaveno i plynulé dobržďování.

Potrubní pošta výrazně usnadňuje práci a šetří peníze. V Nemocnici Na Bulovce už v minulosti potrubní pošta fungovala. Na některých chodbách jsou ještě skříňky z počátku osmdesátých let. Vůbec první zásilka ale potrubím prolétla už před 162 lety. Stalo se tak v Londýně. O 34 let později byla zprovozněna pražská potrubní pošta, která se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů a do povodní v roce 2002 byla pražská potrubní pošta poslední funkční městskou sítí. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují.

 

 

Martin Šalek

tiskový mluvčí

 

FOTO: Jedna ze stanic dnes už nefungující potrubní pošty v Nemocnici Na Bulovce, konr. na odd. dětské chirurgie.

 

ppb.jpg

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..