Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ARISTOTELES
Krása je jednotou v rozmanitosti.

Obličejová slepota

Každý padesátý člověk bývá postižen určitým stupněm – prosopagnosie (z řeckého prosopon – tvář a agnosia – porucha chápání), neschopnosti rozpoznat tvář. Například ve Spojených státech to je přes pět milionů lidí.

n

K tomuto závěru dospěli nedávno němečtí vědci z Ústavu lidské genetiky v Münsteru. „Bylo to opravdu překvapení,“ tvrdí doktor Thomas Grüter, autor studie, který zároveň sám prosopagnosií trpí. Spolu s kolegy zkoumali 689 místních středoškoláků a studentů medicíny a poruchu objevili u 17 studentů. Jak se zjistilo, čtrnáct z nich potvrdilo, že v rodině mají nejméně jednoho blízkého příbuzného, který má stejné problémy. To znamená, že pokud jeden z rodičů trpí prosopagnosií, vzniká padesátiprocentní pravděpodobnost, že ji zdědí i jejich dítě, jak vysledoval ze vzorce dědičnosti dr. Grüter.

n

Ne každý je však úplně dezorientován v poznávání tváří. Někteří postižení se naučí zapamatovat si určitý počet tváří, zatímco jiní mají vážné problémy rozpoznat členy vlastní rodiny, v ojedinělých případech i své vlastní tváře. Lidem s obličejovou slepotou pomáhá rozeznávání ostatních podle jiných znaků, jako je účes, tvar těla, hlas, nebo způsob chůze.

n

Dosud se mělo za to, že se toto postižení vyskytuje poměrně vzácně, především jako následek poranění mozku. Jak vědci ale zjistili, jedná se o vysoce dědičnou poruchu. Zatím však neznají přesně příčinu, jak k ní dochází.

nZdroj: ČTK

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..