Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GIOVANNI BATTISTA BASILE-CONTE
Jazyk nemá kosti, ale může zlámat vaz.  

Šalvěj

"

Šalvěj lékařská (salvia officinalis) je vytrvalá bylinka, která roste jako keřík do výšky zhruba 25 cm. Šalvěj pochází ze Středomoří, proto má ráda teplé oblasti, suché a slunečné podnebí a výživné půdy. Spodní část čtyřhranné lodyhy dřevnatí. Vyrůstají na ní podlouhlé, kopinaté, vstřícné listy, někdy mívají krásně zbarvené okraje. Kvete v červnu a červenci fialovými kvítky. Řadí se mezi hluchavkovité.

Sbíranou částí je list, někdy celá nať. Obsahuje silice s cineolem, borneolem, kafrem, salviolem a thujonem, dále katechinové třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, triterpeny, salvin, lakton, vitamíny skupiny B, pryskyřice a saponiny. Obsahuje také látky podobné ženskému hormonu estrogenu. Díky salvinu má fytoncidní účinky.

Malé dávky šalvěje ve formě studeného nápoje snižují pocení při gynekologických obtížích. Šalvěj je účinným antibiotikem. Pomáhá při zánětech v krku a angíně. Léčí močové cesty, zažívací ústrojí a gynekologické záněty.

Zevně se využívá jednak ke kloktání při bolestech a zánětech krku a ústní dutiny, při paradentóze a zánětech dásní i na otlaky od zubních protéz, jednak jako koupele či obklady na rány, kožní choroby a akné.

Často je využívána tinktura v maximálním množství 20 – 25 kapek 3x denně. Připravit lze i vinný nálev, nálev z vodných výluhů, silici. Výluhy jsou poměrně silné, proto je podáváme v menším množství než jiné čaje. Čaje ze šalvěje jsou dobré pro odstranění pocení, při přetíženosti organismu a nervozitě.

Pro odstranění zápachu z úst nebo i plísní je vhodný tento recept: Hrst čerstvých šalvějových listů a 500 ml vody společně přivedeme k varu. Přikryté necháme 5 minut vařit a poté 10 minut vyluhovat. Odvarem formou kloktadla vyplachujeme ústa nebo ho podáváme jako obklad na rány několikrát denně.

Pozor na dávkování! Thujon obsažený v šalvěji je toxický. Proto se šalvěj nedoporučuje k dlouhodobému užívání a není ani vhodná ve vysokých dávkách. Mohlo by tak dojít k pseudoepileptickému záchvatu. Při správném dávkování a krátkodobém užívání nic nehrozí. Šalvěj, v různě zpracovaných formách, je dostupná i v lékárnách a obchodech s bylinkami. Její silice je využívána i v aromaterapii, protože má příjemnou vůni.

"

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..