Svátky

Příjemnou noc,
dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek má Zita
zítra Oleg

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GUILLAUME APOLLINAIRE
Láska pohnula mým životem, jako se hýbe zemí ve válečné zóně.

Jak často má žena chodit na preventivní prohlídku na gynekologii?

OTÁZKA TÝDNE:

 
Jak často má žena chodit na preventivní prohlídku na gynekologii? Uvádí se „jednou ročně“ – znamená to až po uplynutí celého jednoho roku? Nebo mohu přijít i dřív, když předchozí prohlídka byla kalendářně v roce loňském?

 
ODPOVĚĎ:

Časové rozmezí a obsah preventivních prohlídek stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 70/2012 Sb. V kterém kalendářním roce prohlídka proběhla, není až tak podstatné – nemůžete na ni jít např. v polovině roku a pak hned na jaře roku dalšího. Pro obor gynekologie a porodnictví je ve vyhlášce uvedeno, že preventivní prohlídky se provádějí od 15 let věku jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Dříve ve vyhlášce toto upřesnění nebylo, uváděl se jeden rok. Na základě dohody VZP s Českou gynekologicko-porodnickou společností je však u výkonu 63050 – Preventivní prohlídka gynekologem a péče s ní související (1/1 rok) akceptována tolerance 60 dní. Výkon preventivní prohlídky v sobě zahrnuje i veškerá základní kolposkopická vyšetření a odběry cervikovaginální cytologie v průběhu jednoho roku, v němž bylo preventivní vyšetření provedeno.

Znamená to tedy, že na další preventivní prohlídku u gynekologa může pojištěnka VZP přijít nejdříve 306. den po předchozí, tedy po cca deseti měsících. Jen tehdy může být tato prohlídka lékařem vykázána a pojišťovnou uznána a proplacena jako preventivní prohlídka. Intervaly samozřejmě pro účely vykazování a úhrady hlídá výpočetní systém pojišťovny.
Tolerancí je míněno případné zkrácení intervalu mezi dvěma vyšetřeními. Pokud pacientka ve stanovené době na další preventivní prohlídku nepřijde, může jí být provedena a pojišťovně vykázána k úhradě kdykoli po uvedené době (pokud vyšetření naplní zákonem stanovený obsah preventivní prohlídky).

Další údaje k preventivním prohlídkám najdete na www.vzp.cz/prevence.


Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..