Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je úterý 30.11.2021
svátek má Ondřej
zítra Iva

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Není pravé přátelství tam, kde jedna polovina nechce slyšet pravdu a druhá je připravena lhát.

Tipy, jak se v létě správně namazat

SPF jsou tři písmena, se kterými se běžně setkáváme u letní kosmetiky a automaticky předpokládáme, že čím je číslo při zkratce vyšší, tím je ochrana před sluncem účinnější. Kdyby to bylo tak jednoduché, nevídali bychom na pláži tolik spálených krků a ramen.

Vysoké číslo SPF samo o sobě nezaručuje spolehlivost ochrany před sluncem. Z padesátky se velmi snadno může stát dvacítka, pokud se přípravek nenatře v optimálním množství. Klíčem k „neprůstřelné“ ochraně před UV paprsky je ozřejmit si, co přesně se skrývá pod zkratkou SPF a jaká násobilka náleží k číslům na obalech fotoprotektivní kosmetiky.

Poznejte svůj sluneční budík

Každá pokožka má individuálně nastaven sluneční budík. Když zazvoní, je třeba zpozornět, kůže v tom momentě přestává být přirozeně chráněna a potřebuje pomoc zvenčí. Řeč je o čase, během kterého dokáže naše tělo odolávat UV paprskům, aniž by došlo k poškození kůže. Tento čas, známý jako minimální erytémová dávka, je určen fototypem. Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Například fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut. Vyšší fototypy než fototyp III se v české populaci příliš nevyskytují” uvádí Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.

Číslo SPF (sun protection factor – faktor sluneční ochrany) vyjadřuje násobek minimální erytémové dávky nebo ještě jednodušeji - udává, o jaký čas dokážeme vyčerpání minimální erytémové dávky oddálit. Není to žádná těžká matematika, když celý systém počítání aplikujeme na konkrétní příklad. Máte blond vlasy, modré oči, světlou pleť a opalujete se u moře? Po zhruba deseti minutách zaznamenáte, že kůže červená a cítíte, že štípe. Svou minimální erytémovou dávku jste si vyčerpali. Pokud byste použili například Daylong Extreme SPF 50+, prodloužili byste čas ochrany pokožky z deseti minut padesátinásobně, tedy na pět set minut – a máte po starostech. Ale…

Opravdu až pět set minut?

Skutečně se stačí natřít jen ráno a celý den si užívat na pláži či na horách? Ne zcela. Zmíněných pět set minut se totiž vztahuje na ideální podmínky, které se v realitě sotva daří naplnit. V průběhu dne se můžeme například sprchovat, a pokud při tom použijeme tekuté mýdlo, ochranná látka z opalovacího krému se z velké části smyje. Ochranný faktor také snižuje výrazné pocení při plážovém sportování a tření osuškou. Nic proto nezkazíme, pokud natření několikrát denně zopakujeme.

Důraz je třeba klást i na samotné natírání. Zahraniční průzkumy naznačují, že až dvě třetiny z nás si nanesou méně opalovacího krému, než je jeho doporučené množství, čímž nevědomky snižujeme SPF faktor. „Na dosažení deklarovaného ochranného faktoru je potřeba nanést přípravek na kůži v dostatečném množství. Pro dospělou osobu se průměrná spotřeba na celé tělo pohybuje okolo 35 ml, to představuje přibližně 7 čajových lžiček,“upřesňuje produktový manažer produkty sluneční ochrany Daylong, Matěj Majba. Výbornou pomůckou jsou proto přípravky na opalování s praktickým dávkovačem a dávkovací tabulkou na etiketě, jako například Daylong kids SPF 50. Praktický „tahák“ ocení hlavně rodiče dětí dbající o to, aby byly jejich ratolesti chráněny na sto procent. Více užitečných informací o ochraně kůže najdete na www.daylong.cz.

 

 

Aneta Hoffmannová
PR Specialist

Bison & Rose

 

 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..