Svátky

Dobré ráno,
dnes je neděle 15.12.2019
svátek má Radana a Radan
zítra Albína

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Platón
Všechno, co chceš, budeš mít, nešťastniče!

VZPoura úrazům

Když si to člověk představí, je to děsivé: Při úrazech zemřelo za posledních pět let v Česku tolik dětí, že by zaplnily celou jednu základní školu se třiceti třídami! Dalších zhruba 10 tisíc dětí má za tu dobu po úrazech trvalé následky. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce pomoci tyto alarmující statistiky změnit. Od září spustila preventivní projekt VZPoura úrazům. Přímo zaměstnanci pojišťovny, kteří sami po úrazu skončili na vozíku, budou děti ve školách varovat před hrozícími riziky a učit je, jak se těmto hrozbám vyhnout. Zájem projevily desítky škol.

 

Jen loni bylo s úrazem hospitalizováno 30 706 dětí. Dalších zhruba 450 tisíc jich je každoročně ošetřeno ambulantně. „Věříme, že řada nešťastných událostí by se nemusela stát, kdyby se děti včas naučily, jak se bezpečně chovat v různých situacích. Ať už v dopravě, při sportování nebo vlastně kdykoliv ve volném čase. Právě o to se chceme v rámci našeho projektu pokusit,“ vysvětlil náměstek ředitele VZP Rostislav Verner.
Kolik dětí skončilo v uplynulých pěti letech po úrazu v nemocnici*

 

clip_image002.jpg

 

VZP proto už v minulých dnech spustila speciální internetové stránky vzpoura-urazum.cz. Na nich se každý může dozvědět základní informace o projektu. Mimo jiné tam najde i krátká videa, kde se představují tři takzvaní ambasadoři – zaměstnanci VZP, kteří po různých nehodách přestali c
odit. Právě oni jsou připraveni na pozvání navštěvovat školy, kde budou dětem na svých vlastních příbězích připomínat, jak důležité je úrazům předcházet.
Už na konci prázdnin VZP oslovila mailem s nabídkou některé školy či jejich zřizovatele. Termín si mohou zamluvit přes rezervační formulář na internetu. Zájem byl nečekaný. „Na září, říjen a listopad už máme skoro všechny termíny obsazené. Hlásí se nám z celé republiky od Karlových Varů až po Bruntál,“ uvedla ředitelka odboru marketingu VZP Andrea Wolfová, která je jednou z autorek projektu.

 

Další zájemci se neustále ozývají. „Jsem přesvědčený, že takto podaná prevence má smysl. Když se před děti postaví učitel a začne je poučovat o bezpečnosti, jde jim to jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ale když před ně přijede mladý kluk na vozíku, bude to něco jiného,“ pochválil projekt Pavel Dittrich, ředitel ZŠ Donovalská v Praze.

 

Nejčastěji se děti zraní doma nebo ve škole. V obou těchto prostředích se stává mezi 25 až 30 % všech dětských úrazů. Ve školách jsou nejčastější úrazy při tělocviku. Z hlediska věku představují nejrizikovější skupinu děti mezi 13 a 14 lety. V této věkové kategorii postihne úraz vyžadující lékařské ošetření každou čtvrtou dívku a dokonce každého třetího chlapce.

 

Nejvážnější následky mají úrazy dětí při dopravních nehodách. Nezřídka končí dlouhodobými následky či smrtí. Celkově jsou úrazy vůbec nejčastější příčinou úmrtí dětí.

 

 
 


 
 
 
 
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 
Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..